بذرهای بومی گلستان در حال سپرده شدن به دست فراموشی هستند.

رونق کشاورزی گلستان در گرو حفظ بذرها بومی

به گزارش گلستان ۲۴؛ فصل تابستان فصل میوه‌های رنگارنگ است اگر گذرمان به بازار میوه وتره بار بیفتد متوجه این می‌شویم که بعضی از مغازه‌ها شلوغ‌تر است از عطر و بوی محصولات این مغازه‌ها می‌توان به محلی بودنشان پی برد، محصولاتی که به خاطر کیفیت و طعم خوب طرفداران زیادی داراند، اما میزان این محصولات بسیار کم است.

 


علت کمیابی این محصولات کمبود بذر‌های محلی از یک سو و جولان محصولاتی که با بذر‌های خارجی تولید شده از سوی دیگر است که نه تنها باعث وابستگی به خارج از کشورمی شود بلکه ارز قابل توجهی هر ساله از کشور به این خاطر خارج می‌شود.


عباسی معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان گلستان در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران گفت: نزدیک به نود درصد از بذر‌های کشاورزی وارداتی هستند و این مقدار واردات بذر چیزی نزدیک به ۵/۲ میلیون دلار فقط برای تامین بذر در استان گلستان ارز ازکشور خارج می‌شود.

 

 

علت تولید نشدن بذرهای بومی به صورت عمده چیست؟


به طور کلی یک صد و ۲۳ میلیون دلار هزینه‌ای است که سالانه برای واردات بذر‌های خارجی پرداخت میشه، اما چرا بذر‌های بومی به صورت عمده تولید نمی‌شود؟


فرجی رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان گلستان در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران، گفت: با توجه به محدودیت‌های مالی و نیروی انسانی و همچنین وجود شرکت‌های تولید کننده قوی بذر در جهان و همچنین بخش خصوصی درداخل کشور عمده‌ترین تمرکز مرکز تحقیقات روی محصولات استراتژیک و راهبردی و آن‌هایی که سطح زیر کشت بالایی دارند مانند گندم معطوف است واز محصولات صیفی در حد حمایت از برنامه‌های بذری وتکثیری انجام می‌شود.

 

 

سفر به روستایی که برای حفظ بذرهای بومی خود جهادی تلاش می کنند


اگرچه در تولید انبوه بذر‌های محلی، اما واگر‌های زیادی وجود دارد، اما در جایی مثل روستای حیدر آباد گرگان کشاورزان برای حفظ بذر‌های بومی سال‌ها است به صورت خود جوش و جهادی پای کار هستند.


با آقا عیسی و مرتضی دو کشاورز این روستا همراه شدیم تا به زمین کشت پیاز برویم جایی که کشاوزان مشغول برداشت و آماده کردن بذر‌های پیاز برای سال‌های بعد هستند، آن‌ها از این بذر‌ها به خاطرسازگاری با زمین، استفاده کم آب و کیفیت بالای محصول همچنین بومی بودن آن‌ها بسیار راضی هستند و از مسئولین انتظار حمایت بیشتری برای تولید و حفظ بذر‌های بومی دارند.

 


حالا که کشاورزان دراین امر پیش قدم شدند همکاری دستگاه‌های مربوطه برای برداشتن قدم‌های جدی‌تر ضروری است.


عباسی در این خصوص بیان کرد: وظیفه مرکز تحقیقات شناسنامه دار کردن بذر‌ها است و بعد از اینکه این بذر‌ها به تایید مرکز تحقیقات رسید ما طرح‌های ترویجی وآموزشی رابرای گسترش این بذر‌ها خواهیم گذاشت.

 

 


در سال ۲۵ میلیون تن سبزی و صیفی تولید می‌شود که نیمی از این تولیدات با استفاده از بذر‌های خارجی است. حفظ بذر‌های بومی به نوعی سپرده گذاری در بخش کشاورزی است که با تحقیق و تولید این بذر‌ها می‌توان قدم‌های جدی تری برای کاهش خروج ارز از کشور و رونق کشاورزی وهمچنین بازگشت طعم و مزه گذشته محصولات کشاورزی برداشت.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار