استاندار گلستان از پایان مرمت و بازسازی ۱۰ هزار و ۳۰۰ واحد تعمیری خسارت دیده از سیل خبر داد و گفت: پیگیر هستیم با تخصیص ۱۳۰ میلیارد تومان اعتبار امسال سد نرماب آبگیری شود.

پایان بازسازی واحدهای تعمیری خسارت دیده از سیل گلستان

 گزارش گلستان ۲۴؛ هادی حق شناس صبح شنبه در نشست خبری به مناسبت هفته دولت در جمع اصحاب رسانه اظهار کرد: از حدود هزار روستا در گلستان روستا با تانکر آبرسانی می شود و برخی از مشکلات موجود به ویژه در آبرسانی به روستاها قابل کتمان نیست.

وی افزود: به دلیل کوچ نشینی و وضعیت روستاها امکان آبرسانی غیر سیار وجود ندارد اما با هماهنگی های انجام شده تلاش داریم گازرسانی به تمام روستاهای مرزی استان انجام شود.

استاندار گلستان به تلاش ها برای تامین زیرساخت ها در استان اشاره و بیان کرد: در سال های گذشته ۲۰ نقطه کور پوشش مخابراتی در استان وجود داشت اما هم اکنون هیچ نقطه کور اینترنتی در گلستان نداریم و اگر تجهیزات و امکانات مهیا شود قابلیت برگزاری انتخابات تمام الکترونیک در استان وجود دارد.

وی به موضوع سیل اخیر در استان اشاره کرد و ادامه داد: بازسازی و مرمت ۱۰ هزار و ۳۰۰ واحد تعمیراتی به پایان رسیده اما به دلیل آبگرفتگی ها و ماندابی حدود سه هزار واحد دیگر به واحدهای تعمیری اضافه شد که تلاش داریم تا پایان شهریور مرمت این واحدها به پایان برسد.

حق شناس اضافه کرد: از هفت و هزار واحد احداثی خسارت دیده از سیل اخیر پی کنی چهار هزار و ۳۰۰ واحد انجام شده و مابقی به دلایلی انجام نشده و یا روند آن کند است.

وی تصریح کرد: برخی از این واحدها در حاشیه رودخانه ها بوده و امکان ساخت محدد بنا در آن مکان میسر نیست و یا خسارت دیده ها بیان می کنند منابع اختصاصی برای ساخت کافی نیست و فرمانداران را مامور کرده ایم این سه هزار واحد تعیین تکلیف شود.

تبدیل ۶۰ واحد مسکونی خسارت دیده سیل گمیشان به واحد بوم گردی

استاندار گلستان گفت: ۱۵۰واحد مسکونی خسارت دیده از سیل در گمیشان در حوزه میراث قرار دارد که با رایزنی های انجام شده ۶۰ واحد مرمت شده و به واحدهای بوم گردی تبدیل می شوند.

وی با اشاره به اینکه کمبودها و نقص ها در گلستان باعث شد خسارت های سیل در استان غیر طبیعی باشد، افزود: اگر ۱۵۰ تا ۱۶۰ میلیارد تومان اعتبار به سد نرماب اختصاص می یافت خسارات وارده از سیل ۳۰ درصد کاهش می یافت.

به گفته حق شناس سیل دو هزار میلیارد تومان به مردم و  دو هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان به زیرساخت های استان خسارت وارد کرد.

وی ادامه داد: با پیگیری های انجام شده امسال ۱۳۰ میلیارد تومان برای تکمیل سدنرماب اختصاص می یابد.

استاندار گلستان تصریح کرد: با این اعتبار سد نرماب تا پایان سال آبگیری می شود اما شبکه انتقال و توزیع این پروژه به هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد که معادل کل بودجه عمرانی و استانی گلستان در سالجاری است.

حق شناس تاکید کرد: سد نرماب، راهدار هوایی، لایروبی سدها و رودخانه ها و ... بخشی از کمبودهاست که باید انجام شود تا از ایجاد بخشی از خسارت های مجدد در استان پیشگیری شود.

مهر

ارسال نظر

آخرین اخبار