دکترای روابط بین‌الملل دانشکده وزارت خارجه گفت: سردار سلیمانی در عمل اخلاص داشت و دور از هرگونه رانت‌های سیاسی و اقتصادی بوده و مغز متفکر قدرت نرم در خاورمیانه بود.

سردار سلیمانی مغز متفکر قدرت نرم در خاورمیانه بود

به گزارش گلستان ۲۴؛ عبدالرضا بای صبح امروز در همایش «بررسی جنایات آمریکا علیه مردم ایران با محوریت ترور سردار سلیمانی در دانشگاه شمس» اظهار کرد: در تاریخ کشور ایران شخصیت‌هایی که استراتژیست باشند محدود بودند زیرا طراحان و استراتژیست‌ها افراد خاص در حوزه‌های مختلف سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی هستند و سردار سلیمانی یک استراتژیست در جنگ‌های نامنظم و دارای قدرت شبکه‌ای در خاورمیانه بود.

* رد صلاحیت یک سوم کاندیداهای مجلس نشان بارزی از گسترش رانت‌های اقتصادی و استفاده از منافع اقتصادی در کشور است
وی با اشاره به رواج رانت‌های اقتصادی توسط برخی مسوولان کشوری افزود: متاسفانه در سال‌های اخیر شاهد گسترش رانت‌های اقتصادی و استفاده از منافع اقتصادی نامتعادل در بین برخی مسوولان هستیم و رد صلاحیت یک سوم کاندیداهای مجلس شورای اسلامی نشان بارزی از این پدیده در کشور است.
دکترای روابط بین الملل دانشکده وزارت امور خارجه ادامه داد: در این شرایط پاکدستی و اخلاص سردار سلیمانی در جهان مشخص شد و سبب شد تا به یکی از  چهره‌های ملی تبدیل شود.
وی با بیان اینکه آمریکا فعالیت‌های عمیقی علیه اسلام و شیعه در جهان انجام می‌دهد، خاطرنشان کرد: در آمریکا کرسی‌های تخصصی برگزار می‌شود و به دانشجویان کشورهای مختلف بورس تخصصی می‌دهند تا درباره «اسلام‌شناسی با تکیه بر شیع و یا اهل سنت» مطالعات و پروژه‌های عمیق انجام دهند.
بای گفت: با این اوضاع ما نیز باید نشست‌های و فعالیت‌های علمی مختلفی را درباره سردار سلیمانی مغز متفکر جنگ نرم خاورمیانه برگزار کنیم تا ابعاد شخصیتی و ایده‌های متفکرانه او در جنگ‌های نرم را بشناسیم.

* کشورهای اسلامی باید پیمان دفاعی مشترک بین خود منعقد کنند
وی درباره موضع آمریکا نسبت به ایران افزود: موضع آمریکا نسبت به ایران و موضع ایران نسبت به آمریکا یک موضع سیاسی است و مفاهیم حقوقی در این موضع براساس سلایق تعریف می‌شود.
دکترای روابط بین‌الملل دانشکده وزارت امور خارجه خاطرنشان کرد: براساس این موضع شهادت سردار سلیمانی توسط آمریکا  از نظر ما یک اقدام تروریستی است اما از نظر آنها یک اقدام پیشگیرانه و دفاعی بوده است،کشورهای اسلامی باید پیمان دفاعی مشترک بین خود منعقد کنند.
امام جمعه اهل‌سنت نگین‌شهر در این همایش اظهار کرد: امت اسلامی در کشورهای جهان اسلام برای متحد شدن و دفاع خود باید پیمان دفاعی مشترک منعقد کنند تا از حرکات جنگی دشمن مصون باشند.
آخوند ابوبکر خوجملی افزود: تمام مشکلات مسلمانان جهان اسلام با انعقاد این پیمان و وحدت و یکی شدن حل می‌شود.

* ترور سردار سلیمانی نشانه ضعف و زبونی آمریکا است/ تلاش کنیم تا فرزندانی تربیت کنیم که فداکار و غیرتمند باشند
وی ادامه داد: پیام شهادت سردار سلیمانی در کشوری که به عنوان میهمان دعوت شده بود این است که باید قدر امنیت و استقلال کشور خود را بدانیم و همه برای تقویت آن تلاش کنیم.
امام جمعه اهل‌سنت نگین‌شهر گفت: ترور سردار سلیمانی نشانه قدرت آمریکا نیست بلکه ضعف و زبونی این کشور استعمارگر را می رساند که توان مقابله رودررو با سردار سلیمانی را نداشت.
رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی گلستان در این همایش اظهار کرد: آمریکا از سال‌های قبل از پیروزی انقلاب با اجرای کودتای 28 مرداد، تشکیل ساواک، دخالت در امور کشور و غیره جنایت‌های خود را در ایران انجام داد.
حجت‌الاسلام جلال عراقی افزود: در این سال‌ها نیز با جنایت‌های مختلف سعی در تسلط بر ایران دارد که با مقاومت و ایستادگی مردم مواجه شده است.
وی ادامه داد: تلاش کنیم تا فرزندانی تربیت کنیم که فداکار و غیرتمند باشند و بتوانند از نظام جمهوری اسلامی در مقابله با جنایت‌های آمریکا دفاع و ایستادگی کنند.

/فارس

ارسال نظر

آخرین اخبار