مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی گلستان خبر داد

حق نما گفت: در حال حاضر ۳۰۰ هکتار سطح سبز پنبه در استان گلستان اعلام شده است.

وجود ۳۰۰ هکتار سطح سبز پنبه در سطح استان گلستان

به گزارش گلستان ۲۴؛ به نقل از شبستان از گرگان، «کیانوش حق نما» امروز (پنجشنبه 18 اردیبهشت) در گفتگو با خبرنگاران اظهار کرد: برای کشت محصول پنبه اطلاعیه برای کشاورزان صادر شده است که بر اساس آن نسبت به ضدعفونی بذور پنبه برای آفات و بیماری اقدام کنند.

 

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی گلستان ادامه داد: در حال حاضر 300 هکتار سطح سبز پنبه در استان گلستان اعلام شده است که در این محصول آفت «تریپس پنبه» منجر به خرابی چند برگ اولیه پنبه می شود.

 

حق نما تاکید کرد: کرم غوزه پنبه از محصولات نخود فرنگی، گوجه فرنگی و سویا می تواند به مزارع پنبه آسیب وارد کند و رصد کرم غوزه را از محصول نخود فرنگی آغاز کردیم و تلاش ما بر این است که این آفت را در محصولات گوجه فرنگی و نخود فرنگی کنترل کنیم.

 

وی بیان کرد: در این راستا از تله فرمونی و نوری استفاده می شود و در این خصوص به کشاورزان توصیه جدی داریم چرا که با این روش ها نیاز به سمپاشی محصولات کشاورزی نیست.

 

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی گلستان متذکر شد: در راستای کنترل بیماری فوزاریوم گندم به کشاورزان توصیه می کنیم که تکرار سمپاشی را بپردازیم.

 

حق نما متذکر شد: چند سال اخیر گیاه انگلی به نام گل جاریز در مزارع کلزا دیده می شود که 20 هزار تخم ایجاد می کند.

 

وی افزود: بذری که این گیاه انگلی ایجاد می کند می تواند 12 سال نیز در خاک بماند و به کشاورزان توصیه می کنیم که اگر تراکم این گیاه کم است با دست بچینند و در یک محیط مناسب آتش دهند تا در مزارع استقرار پیدا نکند.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار