عزم جدی خیران گلستان در دست گیری و یاری نیازمندان، در آستانه عید قربان بار دیگر شمیم همدلی و احسان را در جای جای گلستان پراکنده خواهد کرد.

عید قربان میعادگاه نیکوکاران/نیازمندان در سایه کرونا فراموش نشوند

به گزارش گلستان ۲۴؛ به نقل از مهر، بروز ویروس کرونا در شهرها و مناطق کشور از جمله گلستان موجب تعطیلی و یا کم رونق شدن بسیاری از مشاغل شده و درآمد اقشار ضعیف را کاهش داده است.

کسانی که روزی توان اداره زندگی خود را داشته نیازمند مساعدت و یاری دیگران شده بنابراین از همان روزهای اول شیوع کرونا با دستور رهبر معظم انقلاب، مردم در کنار مسئولان و نهادهای حمایتی در قالب طرح مواسات، آستین های حمایت را بالا زده و به کمک محرومان و افراد آسیب دیده از کرونا شتافتند.

خیران، محسنان، نیکوکاران و آحاد مردم در خفا و آشکارا گوی سبقت از یکدیگر را ربوده و میلیاردها تومان بسته های معیشتی تهیه و راهی خانه های نیازمندان شد.

اکنون هم در روزها سعید و فرخنده قربان و غدیر جوش و خروش مردم برای آماده سازی خانه های دل جهت دریافت نور کرامت الهی دو چندان شده و آنها آماده دستگیری و انفاق به نیازمندان هستند.

بیش از پنج ماه از شیوع کرونا می گذرد و ضرورت حمایت از آسیب دیدگان بیش از پیش احساس می شود لذا اینک مردم در آستانه عید و کاهش توان اقتصادی مردم، دوشادوش نهادهای خدمات رسان در پویش نذر سلامتی خانواده به منظور مشارکت در تهیه قربانی به میدان خواهند آمد.

این پویش در آستانه عید سعید قربان در مناطق سنی و شیعه نشین گلستان برگزار شده تا مردم اجازه ندهند، سنت حسنه نذر قربانی کم رنگ شود.

هرکس به اندازه توان خود ببخشد

خیر اهل سنت آق قلایی در این زمینه به خبرنگار مهر گفت: خوشبختیِ فردی به تنهایی لذت بخش نیست بلکه همه در برابر یکدیگر مسئول هستیم و از دیدن شادی دیگران خوشحال می شویم.

اراز محمد کُر افزود: همه باید از حال همسایه خود اطلاع داشته و زندگی جمعی لذت بخش است و این در ذات انسان ها وجود دارد.

وی ادامه داد: باید از آن‌چه داریم به اندازه وسع و توان خود ببخشیم و در روایات و قرآن هم فراوان به بخشش و دستگیری از نیازمندان سفارش شده است.

کُر با اشاره به اینکه کسانی که توانایی دارند باید به همنوعان خود کمک کنند، اضافه کرد: این کار سبب حس آرامش به فرد می شود.

وی با بیان اینکه خداوند ثواب و پاداش کار خیر را در نظر می گیرد، گفت: این دنیا موقتی و گذران بوده و دنیای آخرت اصل است لذا باید از امکانات و نعماتی که خدا در این دنیا فراهم کرده به همنوعان خود کمک کنیم و خانه ای هم برای آخرت خود بسازیم.

کُر تصریح کرد: خداوند بعد از نماز، توصیه به زکات کرده و آن را در کنار همدیگر کامل دانسته و اگر ما به دنبال سعادت و گنج هستیم باید به آن عمل کنیم.

وی افزود: سرمایه اصلی و املاک همه متعلق به خداوند است که به صورت موقت در اختیار ما قرار گرفته و ما باید علاوه بر ساختن این دنیا، دنیای آخرت را هم بسازیم.

بخشش و انفاق معامله با خدا است و هرکس باید به اندازه وسع و توان خود به نیازمندان کمک کندکُر اظهارکرد: در شرایطی که کرونا بسیاری از افراد را بیکار کرده و معیشت مردم را به خطر انداخته هرکس در اطراف خود کسانی را می شناسد که نیازمند هستند لذا می تواند دستگیر آنها بوده و لبخند شادی بر روی لبانشان بنشاند.

گفتنی است که آقای کُر هرساله قربانی کرده و آن را در بین نیازمندان روستای خود چن سولی توزیع می کند و امسال هم بنا دارد ۴۰۰ کیلوگرم گوشت را به نیازمندان اهدا کند.

وی اعتقاد دارد این کار از حساب خدا که نزد همه بندگان است انجام شده و آن را معامله با خدا می نامد و از همه می خواهد تا به قدر وسع و توان به نیازمندان کمک کنند.

مردم نگاه ویژه به نیازمندان داشته باشند

مدیرکل کمیته امداد گلستان هم به خبرنگار مهر گفت: با توجه به شرایط خاصی که کرونا در کشور و استان ایجاد کرده و گلستان هم در زمره استان‌های محروم و نیازمند است بنابراین در اعیاد پیش رو از مردم می‌خواهیم نگاه ویژه به محرومان داشته باشند.

عیسی بابایی بیان کرد: ۱۵ درصد جمعیت استان تحت پوشش کمیته امداد بوده و در مقایسه با میانگین کشوری این رقم بالا است.

وی افزود: کرونا باعث شده بسیاری از مشاغل خرد دچار آسیب شده و درآمد مردم کاهش یابد بنابراین در ادامه طرح مومنانه در عید قربان مردم می توانند کمک های نقدی و غیرنقدی خود را در قالب دام زنده و قربانی ذبح شده به پایگاه های کمیته امداد تحویل دهند.

بابایی توضیح داد: امسال به دلیل رعایت پروتکل های بهداشتی بسیاری تمایلی به قربانی نداشته و یا کسانی هم به تنهایی توانایی مالی قربانی ندارند لذا این افراد می توانند کمک های خود را به پایگاه های کمیته امداد تحویل داده و این نهاد به نیابت از مردم قربانی کرده و بین نیازمندان توزیع کند.

وی گفت: ۲۶۰ پایگاه در سطح استان شامل ۱۸۰ مرکز نیکوکاری، ۶۰ پایگاه مستقر در میادین اصلی شهرها و ادارات سطح استان آمادگی جمع‌آوری نذورات و وجوهات مردم را دارند.

پیش بینی جمع آوری ۲۵ میلیارد تومان کمک های مردمی

بابایی افزود: این نهاد همه ساله، نذورات جمع‌آوری شده را با اولویت سالمندان، زنان سرپرست خانوار، ایتام، کودکان بدسرپرست و خانوارهای دارای بیمار صعب‌العلاج در همان روز عید بین نیازمندان توزیع می کند.

وی تصریح کرد: خوشبختانه هر سال، گلستان در ایام عید عملکرد خوبی داشته و مردم زکات مال خود را از این طریق پرداخت می کنند و امیدواریم امسال هم با توجه به شرایط موجود مردم به فکر هموطنان خود بوده و دست یاری به سمت آنها دراز کنند.

بابایی اضافه کرد: حامیان طرح اکرام ایتام و محسنین هم می‌توانند نذورات قربانی خود را مستقیماً به‌حساب ایتام تحت حمایت واریز و یا به صورت نذری به آنها اهدا کنند.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) گلستان با پیش‌بینی جمع‌آوری ۲۵ میلیارد تومانی نذورات قربانی در سال جاری عنوان کرد: سال گذشته بالغ بر ۱۷ میلیارد تومان نذورات عید قربان مردم نیکوکار استان توسط این نهاد بین نیازمندان توزیع شد.

همچنین سپاه نینوای گلستان هم با کمک های مردمی و با همکاری دستگاه های متولی مانند کمیته امداد (ره)، بنیاد علوی، بنیاد مستضعفان، ستاد اجرای فرمان حضرت امام (ره)، قرارگاه عاشوراییان و غیره طرح مواسات را برگزار می کند.

این کار در سه برهه زمانی، از عید قربان تا ۱۵ مرداد، ۶ شهریورماه (دهه اول محرم) و ۲۷ شهریور انجام می شود.

با توجه به مشکلات شیوع ویروس کرونا در کشور مردم می توانند دستگیر نیازمندان بوده و همچون سال‌های گذشته با کمک‌های بی‌دریغ خود شادی را در روز عید مهمان سفره نیازمندان کنند.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار