با اینکه انتظار می‌رفت در پایان هفته‌ای که گذشت تعداد شهرهای سفید استان افزایش پیدا کند و سه شهرستانی که وضعیت قرمز دارند به شرایط زرد برسند اما در پی برخی بی‌مبالاتی‌ها، کرونا دوباره در استان گلستان اوج گرفت.

"عادی‌انگاری" کرونا کار دست گلستانی‌ها داد/ آژیر وضعیت قرمز دوباره به صدا درآمد

به گزارش گلستان ۲۴؛ به نقل از تسنیم از گرگان، در هفته‌های گذشته با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی از سوی مردم و اصناف، روند شیوع کرونا در استان گلستان کاهشی شده بود و دو شهرستان گمیشان و مراوه‌تپه در وضعیت سفید قرار گرفت؛ علاوه براین تعداد شهرستان‌های با وضعیت قرمز نیز کاهش یافته  و فقط در شهرستان‌های بندرگز، بندرترکمن و رامیان شرایط نگران کننده بود.

اما با اعلام وضعیت شهرستان‌ها و در پی برخی بی‌مبالاتی‌ها، کرونا بار دیگر در استان گلستان اوج گرفت، به نحوی که امروز شهرستان‌های سفید و زرد وضعیت در شهرستان‌های زرد نیز قرمز شده است.

متأسفانه عدم رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی از سوی برخی از شهروندان سبب شده تا خستگی کادر درمانی استان که از ابتدای اسفندماه تا کنون دو پیک سنگین را پشت سرگذاشته‌اند بر تن آنان باقی بماند.

به رغم توصیه همه مسئولان بر رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی اما برخی‌ها بی‌توجه به خطر کرونا، فشاری که بر مدافعان سلامت وجود دارد را افزایش داده و خود و دیگران را در معرض خطر جدی قرار می‌دهند.

هادی حق شناس، استاندار گلستان در این باره به خبرنگار تسنیم گفته است: انتظار داشتیم در روزهای پایانی هفته‌ای که گذشت تعداد شهرهای سفید و زرد در استان افزایش پیدا کند اما اینگونه نشد.

وی گفت: بار مراجع‌ها و بستری‌ها در استان افزایش یافته و سبب شده تا شرایط استان نسبت به یک هفته قبل از آن، دچار تغییر شود.

استاندار گلستان از همه مردم و اصناف خواست پروتکل‌های بهداشتی را به طور دقیق اجرا کنند و افزود: در غیر این صورت مجبور هستیم محدودیت‌های بیشتری را برای حفظ سلامت شهروندان در نظر بگیریم که به طور قطع در این شرایط اقتصادی، سبب سختی و مشکلاتی برای شهروندان خواهد شد اما سلامت مردم دغدغه نخست همه ما است.

وی با اشاره به اینکه با ابتلای شمار دیگری از شهروندان به کرونا وضعیت در کل استان قرمز خواهد شد، بیان داشت: با وضعیت موجود و جابه جا شدن برخی آمارها انتظار داریم در یکی دو روز آینده وضعیت در گرگان که اکنون در شرایط زرد است، قرمز شود. بنابراین مردم باید بیشتر از گذشته موارد بهداشتی را رعایت کنند و حتما از زمان خروج از منزل ماسک بزنند.

بی‌توجهی به پروتکل‌ها دو شهرستان را با چالش کرد

عبدالرضا فاضل، رئیس دانشگاه علوم پزشکی گلستان نیز درباره آخرین وضعیت شیوع کرونا در استان به خبرنگار تسنیم گفت: از هفته گذشته روند ابتلا به کرونا و تعداد بستری‌شدگان در مراکز درمانی استان افزایش یافت و اکنون نیز آمارها صعودی است.

وی گفت: متأسفانه وضعیت دو شهرستان سفید ما در استان نیز در پی‌افزایش تعداد مبتلایان زرد شده و تعداد شهرهای قرمز نیز افزایش یافت.

به گفته رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان در حال حاضر شهرستان‌های رامیان، مینودشت، کردکوی، بندرگز، بندرترکمن و آق قلا در وضعیت قرمز و شهرستان‌های گمیشان، گرگان، علی آبادکتول، آزادشهر، گنبدکاووس، مراوه تپه، کلاله و گالیکش در وضعیت زرد قرار دارند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان همچنین با اشاره به آمار روبه افزایش تعداد بستری‌شدگان در مراکز درمانی استان گفت: در حال حاضر حدود 300 بیمار کرونایی در مراکز درمانی استان بستری هستند که از این تعداد بیشتر از 73 نفر در بخش مراقبت‌های ویژه قرار دارند و 29 بیمار نیز به دستگاه متصل هستند.

وی همچنین بیان داشت: تعداد فوتی‌های ناشی از کرونا در استان نیز در هفته گذشته نسبت به هفته قبل از آن افزایش یافته است. میانگین فوتی‌ها تا دو هفته قبل در استان به روزی یک نفر هم رسیده بود اما اکنون این تعداد به 4 نفر رسیده است.

فاضل با بیان اینکه کادردرمانی استان بعد از 7 ماه از شیوع این بیماری به شدت خسته و فرسوده شده است، از مردم خواست دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت کنند و مراقب باشند پیک دیگری از ابتلا به این بیماری در استان آغاز نشود.

استفاده از ماسک، شستشوی مکرر دست‌ها، رعایت فاصله فیزیکی و حضور پیدا نکردن در مکان‌های شلوغ و تجمعات از مواردی است که همه باید آنها را جدی بگیرند.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار