رییس اداره حفاظت محیط زیست بندرگز در غرب گلستان از دستگیری شکارچی غیر مجاز یک راس گوزن مینیاتوری در جنگل‌ روستای وطنای این شهرستان خبر داد و گفت که متهم با تشکیل پرونده به مراجع قضایی معرفی شد.

شکارچی گوزن مینیاتوری در بندرگز دستگیر شد

به گزارش گلستان ۲۴؛ وحید عرب‌امیری روز دوشنبه در گفتگو با ایرنا اظهار داشت : از این شکارچی که در جریان گشت و کنترل مشترک محیط‌بانان این شهرستان و نیروی انتطامی دستگیر گردید لاشه حیوان شکار شده (یک راس شوکا) و یک قبضه سلاح تک لول کشف و ضبط شد.

وی بیان کرد: در حال حاضر نسل شوکا به دلیل تخریب گسترده و تغییر کاربری عرصه های جنگلی به مناطق مسکونی و زمین های کشاورزی و همچنین شکار غیرمجاز به شدت کاهش یافته و در آستانه انقراض قرار دارد.

رییس اداره حفاظت محیط زیست بندرگز افزود: با توجه به جنگلی بودن زیستگاه این گونه و عدم امکان سرشماری به روش مشاهده مستقیم در نقاط جنگلی، آمار دقیقی از تعداد شوکاهای باقیمانده وجود ندارد اما تردیدی نیست که جمعیت این گونه در بسیاری از مناطق جنگلی شمال کشور بطور کامل از بین رفته و یا شدیدا کاهش یافته است.

گوزن مینیاتوری کوچکترین گونه گوزن ایران به شمار می رود و با رنگ بدن تقریبا قهوه‌ای و نوک موهای روشن‌ حدود ۱۵ کیلوگرم وزن دارد.

شورای عالی حفاظت محیط زیست جریمه نقدی هر راس شوکا را برای شکارچیان متخلف حدود ۳۵۰ میلیون ریال اعلام کرد.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار