آخوند قزل، آزادگی، دفاع از حق و اجتناب از باطل را از درس های بزرگ عاشورا برشمرد و نهادینه شدن امر به معروف و نهی از منکر را دستاوردهای قیام روز عاشورا عنوان کرد.

آزادگی، دفاع از حق و اجتناب از باطل درس های بزرگ عاشورا

به گزارش گلستان ۲۴؛ به نقل از ترکمن سسی، آخوند ناصر محمد قزل، امام حسین (ع) را ماندگارترین چهره در میان اهل بیت پیامبر (ص) خواند و گفت: در تاریخ زندگی بشر معمولا از انسان های خوب به عنوان چهره های ماندگار در میان مردم و جوامع یاد می شود.
وی ادامه داد: اکنون از خلقت حضرت آدم علیه السلام هزاران سال گذشته است، اما وقتی داستان زندگی آن حضرت را مرور می کنیم به نظر می رسد قرابت و نزدیکی زیادی بین ما و ایشان وجود دارد و دلیل این قرابت آن است که خدای متعال حضرت آدم علیه السلام را اولوالعزم قرار داده و این نام هیچگاه در صفحه روزگار کم رنگ نخواهد شد.
این عالم اهل سنت افزود: بر اساس باورهای اسلامی قیام عاشورا و سرگذشتی که در آن روز بر اهل بیت نبی مکرم اسلام رقم خورد یکی از وقایع مهم تاریخ اسلام به شمار می رود و از نگاه اهل سنت و اهل تشیع سرور و سالار شهدای کربلا بدون شک یک چهره ارزشمند در دنیای اسلام می باشد.
آخوند قزل خاطر نشان کرد: از واقعه عاشورا به عنوان نبرد حق بر علیه باطل یاد می شود و شکی وجود ندارد که جهان متمدن اسلامی امروز خود را مدیون آزادگی و رشادت های آن امام همام و یارانش می داند.
امام جمعه قازان قایه یکی از ماندگارترین ارزش های روز عاشورا را اجرای امر به معروف و نهی از منکر دانست و اظهار داشت: آزادگی، دفاع از حق و اجتناب از باطل درس هایی بود که امام حسین و یارانش به جهان اسلام صادر کردند و آنها از خویشتن و خانواده گذشتند تا حق پایدار مانده و از باطل ویرانه ای بیش باقی نماند.
وی، قیام عاشورا در میان اهل سنت استان گلستان را بسیار مورد احترام و پاسداشت توصیف کرد و عنوان نمود: در منطقه ترکمن صحرا اهل سنت ترکمن یکی از ماه های خود را در گرامیداشت قیام عاشورا به نام “عاشر” نام گذاری کرده اند. این بدان معناست که عاشورا از عزت و احترام بالایی در این منطقه برخوردار می باشد.
آخوند قزل تصریح کرد: تعقل و تدبر در زندگی امام مسلمین وظیفه ای است که جوانان باید تحقیقات و مطالعاتشان را در خصوص آن افزایش بخشند، زیرا قیام عاشورا که در حساس ترین برهه تاریخ اتفاق افتاد، باعث شد تا سنت ها و آیین نبی مکرم اسلام زنده و پویا باقی بمانند.
امام جمعه قازان قایه خاطر نشان کرد: امروز برخی از منحرفین تلاش می کنند تا صدر اسلام را به گذشته ربط داده و با القائات واهی خود می خواهند اسلام جدید آمریکایی و انگلیسی را ترویج دهند، لیکن آنها قطعا شکست خورده و مطرود هستند. امروز نزدیک به هزار و پانصد سال از صدر اسلام می گذرد، لیکن زندگی ما بدون یاد کردن نام مبارک پیامبر گرامی امت و اهل بیت و صلوات به ارواح مطهر ایشان معنای واقعی ندارد.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار