حضور گسترده مردم، ترافیک و تراکم خودروهای پارک شده در حاشیه بلوار ناهارخوران گرگان مهمترین ویژگی شب های تابستان این مسیر تفریحی و نگین گردشگری استان گلستان است.

گردشگری ناهارخوران پنهان در تراکم خودروها

به گزارش گلستان ۲۴؛ به نقل از ایرنا، شاید کمتر مسافری به گرگان وارد شود و بدون دیدن ناهارخوران این شهرستان را ترک کند، این روزها و شب ها پلاک خودروها نشان دهنده آن است که بسیاری از مسافران از شهرهای دور و نزدیک به این منطقه گردشگری سفر کرده اند تا از جاذبه های گردشگری و تفریحی و آرامش آن بهره مند شوند.
و این درحالی بوده که ترافیک مسیر دسترسی و اطراف ناهارخوران و تراکم خودروهای پارک شده و سر و صدای آنها به چالشی سخت در حال تبدیل است.
گردشگری یکی از پویا ترین صنعت های درآمدزا بوده که بالاترین میزان ارزش افزوده را ایجاد می‌کند و بطور مستقیم و غیرمستقیم سایر فعالیت های اقتصادی و فرهنگی را تحت تاثیر قرار می‌دهد، صنعتی که در سطح کلان و خرد قابلیت اجرا و توسعه دارد و استان گلستان نیز که در حوزه طبیعی توانمندی بسیار و علاقمندان فراوانی دارد از این صنعت می تواند بهره مند باشد.
پناه بردن به دامن طبیعت یکی از راهکارهای تجدید قوای روحی و روانی انسان ماشینی بوده و کافی است یک شب قصد طبیعت کنی و در گرگان که باشی طبیعت یعنی ناهارخوران، هر چند خودروها آرامش این منطقه را گم کرده اند.
تا چند سال قبل برای رفتن به ناهارخوران وقت زیادی صرف نمی شد هرچند برای دسترسی به امکاناتی همچون آب شرب، فروشگاه های عرضه مواد غذایی (بوفه)و سرویس بهداشتی باید عجله می کردی، اما امروز برای حضور در ناهار خوران باید ترافیکی سنگین را تحمل کرده و با هزار مشقت جای پارکی برای خودرو خود پیدا کنی و گشتی کوتاه در این مسیر گردشگری و زیبا بزنی و برگردی بدون آنکه بتوانی جای مناسبی برای نشستن پیدا کنی.
این روزها علاوه بر مسافرانی از مناطق مختلف کشور،هم استانی هایی را با لباس های محلی اقوام مختلف نیز می بینی که از شهرهای شرق و غرب گلستان برای تفریح و اتراق چند ساعته به ناهارخوران آمده اند.
امری که در نگاه اول مثبت و بیانگر توسعه صنعت گردشگری در ناهارخوران گرگان است، حضوری که درآمد زا بوده و رونق بوفه ها و سفره خانه های این تفرجگاه را بدنبال دارد ،اما برای رفع مشکلات دسترسی به این منطقه باید فکری اساسی شود.
دلیل آنکه در این شریط شهروندان شهرهای پیرامون گرگان هزینه های رفت و آمد، سوخت و ترافیک را با جان می خرند و به ناهارخوران می آیند یک پاسخ روشن دارد و آن امکانات ایجاد شده در این منطقه همچون جاده آسفالت مناسب، بوفه و سفره خانه، آب شرب و سرویس بهداتشی و نیز منظره های بکر طبیعی است.
این درحالی است که توجه بیشتر به تفرجگاه هایی همچون اسکله بندرترکمن، پارک جنگلی امام رضا (ع)، پل تاریخی آق قلا، سواحل گمیشان و ایجاد زیرساخت های رفاهی حداقلی، جاده های مناسب و استقرار خدمات اولیه مانند آب شرب می تواند علاوه بر رونق این مناطق ،بخشی از این حجم گردشگر را مدیریت کرده و از ترافیک ناهارخوران و مشکلات دسترسی به آن نیز کاسته شود.
زیبا قربانی از شهروندان ساکن شهرک سروش گرگان در این مورد به خبرنگار ایرنا گفت: برای ساعاتی از شبانه روز به دلیل ترافیک محور ناهارخوران ،زندگی در این منطقه زجر آور می شود و برای مسیر یک کیلومتری بیش از نیم ساعت وقت صرف می شود.
وی افزود: در ساعات اوج ترافیک اگر در این منطقه مشکل یا حادثه ای روی دهد توقع رسیدن به موقع نیروهای امدادی بی مورد است و دیگر حتی مسیرهای زیرگذری که ایجاد شده نیز جوابگوی ترافیک این محور نیست.
کاظم سید النگی از شهروندان کردکویی که با وجود جنگل زیبای امام رضا (ع) این شهرستان، ناهار خوران گرگان را برای شب نشینی تابستانه انتخاب کرده است نیز گفت: ترافیک این مسیر ما را از آمدن پشیمان کرد.
وی با بیان اینکه برای خرید به شالیکوبی گرگان آمده بودیم و سری هم به ناهارخوران زدیم، افزود: اینجا به نسبت دیگر مناطق گردشگری گلستان سفره خانه، هتل ها، رستوران و امکانات بهتری دارد ولی به این ترافیک و دردسر آن نمی ارزد.
سید رضا هاشم نژاد از فعالان حوزه گردشگری دریایی گلستان نیز به خبرنگار ایرنا گفت: حضور گسترده و تمرکز بر جنگل ها و بویژه ناهارخوران گرگان سلیقه مردم را در گردشگری تک بعدی کرده و علاوه بر آن آسیب های محیط زیست، افزایش آلودگی ها، سر و صدا و ترافیک را در پی داشته و نیز مانع توسعه دیگر جاذبه های گردشگری استان است.
وی اظهارداشت: جزیره آشوراده و نوار ساحلی خزر در شهرستان های ساحلی بهترین فرصت برای توسعه گردشگری است که باید با افزایش امکانات، خدمات و زیرساخت های رفاهی بخشی از گردشگران به این جاذبه های بی نظیر هدایت شوند.
به گفته وی پرنده نگری، مسافرت های دریایی و بازدید از بازارچه های ساحلی بخشی از زیبایی ها و جاذبه های موجود در تفرجگاه های ساحلی و دریایی استان بوده که هنوز مغفول است.
ناهارخوران منطقه ای جنگلی، تفریحی و گردشگری در 5 کیلومتری جنوب گرگان است که هم اینک به علت توسعه ساختمان سازی، بزرگ شدن شهر و افزایش جمعیت جز شهر شده است.
حسین ربیعی سخنگوی شورای اسلامی شهر گرگان با اشاره به ترافیک سنگین مسیر ناهارخوران بویژه در عصر و شب، گفت: برای کاهش ترافیک این محور ایجاد یک مسیر دسترسی جدید از النگدره به توشن ضروری است.
شهردار گرگان نیز در خصوص ترافیک ناهارخوران و دغدغه های شهروندان این منطقه گفت: درافق توسعه گرگان مناطق و جاذبه های گردشگری شهر از نواحی جنوبی و ناهارخوران به سوی سایر محلات و دیگر مناطق هدایت و تلاش می شود که بخشی از مردم علاقمند به طبیعت به اماکنی مانند هزار پیچ در غرب شهر هدایت شوند.
عبدالرضا دادبود اظهار داشت: همچنین برگزاری برنامه های فرهنگی و سرگرمی به محورهایی غیر از ناهارخوران هدایت خواهد شد.
وی افزایش راه های دسترسی به ناهارخوران را سخت، زمان بر و با هزینه بالا عنوان کرد و افزود: در کوتاه مدت و در آیِنده ای نزدیک سی متری شهرک تالار برای هدایت بخشی از بار ترافیکی این مسیر بازگشایی می شود.
فائزه عبداللهی رییس شورای اسلامی شهر گرگان نیز با بیان اینکه ترافیک شب های تابستان محور ناهارخوران وظیفه پلیس راهنمایی را دو چندان کرده است، گفت: پیش بینی پارک مسافر در مبادی ورودی گرگان یکی از راهکارهای پیشنهادی است که می تواند میزان گرایش و هدایت مسافران برای اسکان شبانه در تفرجگاه ناهار خوران را مدیریت کند.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار