فرماندار بندرترکمن با اشاره به فرارسیدن فصل سرما و آغاز مهاجرت پرندگان مهاجر به عرصه‌های طبیعی این شهرستان گفت که سرکشی از واحدهای صنعتی پرورش طیور و پایش زیستگاه‌های پرندگان وحشی در خلیج گرگان برای پیشگیری از شیوع بیماری آنفلوآنزای پرندگان تشدید می‌شود.

پایش خلیج گرگان برای جلوگیری از شیوع آنفلوآنزای پرندگان تشدید می‌شود

به گزارش گلستان ۲۴؛ به نقل از ایرنا، سیدصادق شیرنگی روز چهارشنبه در جلسه کارگروه سلامت و خانواده بندرترکمن اظهار داشت : با توجه به اینکه خلیج گرگان و زیستگاه های متعدد آبی، تالاب ها و آب بندان های منطقه از قابلیت گسترش و شیوع بیماری آنفلوآنزای پرندگان برخوردار است، کارگروه های مربوط به پایش این بیماری فعال شده و پهنه سرزمینی شهرستان به طور ویژه توسط دامپزشکی و محیط زیست در حال رصد و کنترل است.

وی بیان کرد: تاکنون موردی از بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در بندرترکمن مشاهده نشده اما برای پیشگیری لازم است پرورش دهندگان طیور با تشدید ضوابط بهداشتی قرنطینه ای نسبت به محافظت از گله های خود اقدام کنند.

شیرنگی به مردم توصیه کرد که از خرید طیور زنده در بازارهای محلی خودداری کرده و در صورت مشاهده تلفات غیرعادی، مراتب را از طریق شماره تماس ۱۵۱۲ به کارشناسان دامپزشکی اطلاع دهند.

بندرترکمن در کریدور تردد پرندگان مهاجر قرار دارد و به همین علت همه ساله خطر شیوع آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان طیور این شهرستان را تهدید می کند.

آنفلوآنزای فوق حاد طیور یک بیماری ویروسی پرندگان است که سایر حیوانات از جمله خوک، اسب و همچنین انسان را درگیر می کند.

پرندگان وحشی و آبزی می توانند بدون اینکه خود مبتلا به بیماری شوند، ویروس آنفلوآنزای طیور را با خود جابجا کنند.

به گزارش ایرنا با فرا رسیدن فصل سرما و ورود سامانه های پر فشار و سرد به گلستان، برای جلوگیری از بیماری های مرتبط با این فصل به ویژه آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان و احتمال ابتلای طیور و پرندگان بومی به این بیماری از طریق پرندگان مهاجر، توصیه های لازم به شرکت های مرغ مادر تخمگذار و پرورش دهندگان مرغ گوشتی و صنعتی بومی و سایر ماکیان برای جدی گرفتن ضوابط بهداشتی و قرنطینه‌ای دامپزشکی اعلام می شود.

بندرترکمن در غرب گلستان واقع است و هر ساله بخشی از پرندگان سیبری برای زمستان گذرانی به آبگیرها و پهنه خلیج گرگان در پیرامون این شهرستان مهاجرت می کنند.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار