قصه پرغصه راه اندازی مرکز آنژیوگرافی در استان گلستان تمامی ندارد و همتی نیست تا قلب های خسته و بیمار مردم استان را تسکین ببخشد.

تجارت با سلامت/ قصه پرغصه راه اندازی مرکز آنژیوگرافی در گلستان

به گزارش گلستان ۲۴؛ به نقل از برنا از گرگان؛ جواد عموزاد؛ چند سالی است که بحث ایجاد مرکز آنژیوگرافی در بیمارستان پیامبر اعظم گنبد کاووس و صیادشیرازی گرگان جهت ارائه خدمات به بیماران قلبی مطرح شده و حتی تجهیزات و بستر این کار نیز فراهم شده اما هر بار به بهانه های مختلف جلوی شروع بکار آن گرفته می شود .

 

عدم راه اندازی مرکز آنژیوگرافی بیمارستان پیامبر اعظم (ص) گنبدکاووس علی رغم افتتاح

 

۲۲ دیماه ۱۳۹۹ یعنی حدودا یک سال پیش عبدالرضا فاضل رئیس دانشگاه علوم پزشکی گلستان گفته بود مرکز آنژیوگرافی بیمارستان پیامبر اعظم (ص) شهرستان گنبدکاووس از پنج‌شنبه هفته جاری پذیرش بیماران را خواهد داشت و این پروژه با حضور استاندار گلستان افتتاح خواهد شد اما این مرکز هنوز راه نیفتاده است.

این اهمال و کم کاری باعث شد تا در تاریخ ۳ آبان ۱۴۰۰ دادستان گنبدکاووس در حمایت از حقوق عامه طی نامه ای به دانشگاه علوم پزشکی گلستان آنها را از عواقب اهمال و ترک فعل در این حوزه آگاه سازد.


دادستان گنبد در این نامه اشاره کرده که مبلغ زیادی برای راه اندازی و تجهیز مرکز آنژیوگرافی گنبد از محل بیت المال هزینه شده است و بیماران زیادی برای درمان به بیمارستان کردکوی یا شفا در گرگان مراجعه می کنند و اگر این بیماران بدحال باشند در معرض خطر جانی قرار می گیرند.

 

بخش خصوصی برای راه اندازی دائمی این مرکز آمادگی دارد

 

 همچنین با توجه به مکاتبات و بازرسی های صورت گرفته، محلی برای اهمال و ترک فعل وجود ندارد و  بخش خصوصی که وظیفه تجهیز این مرکز را داشته، اعلام آمادگی راه اندازی دائمی دارد.

آنچه مشخص است هم مرکز آنژیوگرافی پیامبر اعظم گنبد و هم مرکز صیادشیرازی گرگان برای راه اندازی آماده است اما دست هایی پنهان مانع از افتتاح این پروژه ها می شود.

 تحقیقات و بررسی های ما در این زمینه نشان می دهد که برخی افراد که در عدم راه اندازی این مراکز ذی نفع هستند هر بار افتتاح را به تعویق میندازند.

 

آیا سلامت مردم هم قابل تجارت است؟

 

آیا می توان برای گرفتن چند درصد سود بیشتر با قلب مردم بازی کرد؟ 

واقعا چرا یک بیمار قلبی بدحال باید از شرق گلستان کیلومترها طی طریق کند تا برای درمان به گرگان یا کردکوی برود؟

لازم به ذکر است هزینه آنژیوگرافی در یک مرکز دولتی مثل بیمارستان امیرالمومنین کردکوی ۴۰۰ هزار تومان است اما همین هزینه در مرکز خصوصی شفا ۲۰ میلیون تومان است و با توجه به اضطراری بودن وضعیت برخی بیماران قلبی آنها نمی تواند منتظر بمانند بنابراین از روی اجبار به مرکز شفا مراجعه می کنند تا مبادا فرصت حیات را از دست بدهند.

 

رئیس علوم پزشکی گلستان در برابر خواسته های نابجا و غیر منطقی مقاومت کند

 

از این جهت عبدالرضا فاضل رئیس دانشگاه علوم پزشکی گلستان در آخرین روزهای کاری خود می تواند با مقاومت در برابر خواسته های نابجا و غیر منطقی دست های پنهان، مرکز آنژیوگرافی گرگان و گنبد را افتتاح کند و برای خود باقیات صالحات به جای بگذارد واگرنه باید به دلیل ترک فعل پاسخگوی مقامات قضایی باشد چون سلامت مردم شوخی بردار نیست.

اگر آمار فوت بیماران قلبی و عروقی استان را آنهم به اذعان جانشین وقت دانشگاه ملاک قرار دهیم براستی بعلت عدم دسترسی اقشار کم درآمد بخصوص در شرق استان به مرکز دولتی آنژیوگرافی چند نفر به این علت ممکن است فوت کنند؟ 

حتی اگر یک نفر هم باشد آیا درست است با وجود خرید همه امکانات در بیمارستان پیامبر اعظم (ص) گنبد کاووس، وجود پزشکان متخصص و غیره، بیماران از خدمات دولتی آنژیوگرافی محروم باشند؟

 چرا باید سرمایه های بیت المال علی رغم نیاز بیماران قلبی شرق استان بلااستفاده بماند که دادستان ناگزیر به ورود شود و مسئولیت اهمال را به مسئولان دانشگاه یادآور شوند.

مردم از احساس مسئولیت دادستان و دستگاه قضایی قدردان هستند چون بهره مندی از خدمات دولتی آنژیوگرافی یک نیاز جدی در شرق استان گلستان است.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار