مجلس مشخصا اعلام نکرده در سال آینده یارانه چه کسانی باید حذف شود و تنها به ذکر لفظ «حذف یارانه نقدی و طرح معیشتی خانوارهای پر درآمد» بسنده کرده است. اما پیش از این اعلام شده بود که یارانه نقدی و معیشتی تنها به هفت دهک درآمدی جامعه پرداخت می‌شود و سه دهک پر درآمد از لیست یارانه سال ۱۴۰۱ حذف می‌شوند.

چه کسانی در سال 1401 یارانه نمی گیرند؟

به گزارش گلستان ۲۴؛ یارانه نقدی و معیشتی تنها به هفت دهک درآمدی جامعه پرداخت می‌شود و سه دهک پر درآمد از لیست یارانه سال ۱۴۰۱ حذف می‌شوند.

بر اساس مصوبه یازدهم اسفند ماه سال جاری مجلس شورای اسلامی، تعدادی از یارانه‌بگیران سال آینده از لیست دریافت یارانه نقدی و معیشتی حذف می‌شوند.

مجلس مشخصا اعلام نکرده در سال آینده یارانه چه کسانی باید حذف شود و تنها به ذکر لفظ «حذف یارانه نقدی و طرح معیشتی خانوارهای پر درآمد» بسنده کرده است.

 
 

 

اما پیش از این اعلام شده بود که یارانه نقدی و معیشتی تنها به هفت دهک درآمدی جامعه پرداخت می‌شود و سه دهک پر درآمد از لیست یارانه سال ۱۴۰۱ حذف می‌شوند.

با این حساب، احتمالا نام سه دهک درآمدی بالای جامعه از لیست دریافت یارانه نقدی سال آینده خط می‌خورند و دیگر یارانه ۴۵ هزار تومانی به حساب این افراد واریز نمی‌شود.

 
 

اما احتمال اینکه در لیست یارانه معیشتی تغییر خاصی رخ دهد، کم است. دولت از سال ۸۹ که واریز یارانه نقدی را آغاز کرد، به همه جمعیت کشور یارانه داد و همه افراد و دهک‌ها مشمول یارانه نقدی بودند. اقدامی که انتقادات زیادی به آن وارد بود.

برای همین زمانی که قرار شد یارانه معیشتی واریز شود، دولت این یارانه را به همه نداد. بر اساس آمارهای وزارت تعاون، ۶۰ میلیون نفر یا هفت دهک جامعه یارانه معیشتی را دریافت می‌‌کنند و سه دهک بالای درآمدی مشمول این یارانه نمی‌شوند.

با این مقدمه، احتمالا سه گروه بالای جامعه از لیست یارانه نقدی خط می‌خورند اما افرادی که یارانه معیشتی دریافت می‌کنند، می‌توانند همچنان در لیست یارانه‌بگیران سال آینده بمانند.

سازمان هدفمندسازی یارانه ها موظف است نسبت به ثبت نام افراد جدید متقاضی یارانه طبق ضوابط اقدام نماید.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار