آبشار کبودوال همواره گردشگران زیادی را به خود جلب کرده و با اندکی برنامه ریزی می تواند به صورت پایلوت میزبان اولین قطار گردشگری صرفاً تفریحی در کشور باشد.

قطار گردشگری کبودوال و سفر با قطار به اعماق جنگل

به گزارش گلستان ۲۴؛ به نقل از مهر، توسعه گردشگری و استفاده از شیوه‌های خلاقانه در معرفی جاذبه‌های گردشگری یکی از راهکارهای اساسی و قابل اعتنا در دنیا برای رسیدن به توسعه پایدار در حوزه توریسم است.

از سویی به روزکردن مسیرهای دست یابی به مناطق گردشگری همراه با کاهش آلودگی زیست محیطی و حفظ طبیعت یکی از دغدغه‌های مسئولان این حوزه است.

بی تردید از میان وسایل حمل و نقل، قطار یکی از مهم‌ترین و پرکاربردترین وسایل حمل و نقل در دنیا محسوب می‌شود که توجه ویژه ای هم به این صنعت انجام و هزینه زیادی صرف تحقیق و توسعه آن می‌شود.

بر همین اساس توسعه شبکه ریلی در مناطق گردشگری مورد توجه ویژه قرار گرفته، به طوری که در دهه‌های اخیر قطارهای گردشگری، قطارهای تاریخی، قطارهای موزه‌ای، قطارهای غذایی و غیره توانسته‌اند توجهات زیادی را در حوزه گردشگری به خود جلب کنند.

امروزه قطارهای گردشگری برای تفریح و گردش مسافران در خدمت صنعت گردشگری قرار دارند و در کشور ما هم موضوع قطارهای گردشگری پررنگ‌تر از قبل شده و اقدامات خوبی در این زمینه انجام شده است. البته هنوز تا استانداردهای جهانی و رسیدن به حد مطلوب فاصله زیادی وجود دارد، اما فعالیت‌های انجام شده در این حوزه قابل اعتنا و مفید به نظر می رسند.

به عنوان مثال قطار گردشگری سوادکوه یا همان قطار گردشگری تهران- شمال یکی از قطارهای گردشگری کشور است که طرفداران زیادی دارد و همه ساله گردشگران داخلی و خارجی متعددی از سفر با این قطار لذت می‌روند. قطار گردشگری تهران - بادرود هم دومین قطار گردشگری کشور است.

در حقیقت برخی از مسیرهای ریلی کشور به قدری زیبا هستند که بسیاری از گردشگران داخلی و خارجی تنها با هدف دیدن جاذبه‌های مسیرهای ریلی تصمیم می‌گیرند از این مسیرهای جذاب و خاطره انگیز بازدید کنند.

هر چند قطارهای گردشگری کشور به صورت رفت و برگشت در یک مسیر مواصلاتی مشغول به خدمت رسانی هستند ولی از این ایده می‌توان تنها با رویکرد تفریحی در نقاط و مناطق بکر گردشگری بهره برد.

بر همین پیوست جنگل کبودوال که در استان گلستان یکی از جاذبه‌های گردشگری کشور است و همه ساله گردشگران زیادی از سراسر کشور برای تماشای این موهبت الهی به این استان سفر می‌کنند، می‌تواند به صورت پایلوت میزبان اولین قطار گردشگری صرفاً تفریحی در کشور باشد.

هر چند وجود آبشارهای متعدد، رودخانه، سد کبودوال و اختلاف دمای ۱۶ درجه‌ای بین شهر و جنگل و غیره به اندازه کافی در جذب گردشگر به این ناحیه گردشگری مؤثر هستند ولی تعبیه امکانات و خدمات جدید تفریحی و سازگار با محیط زیست یکی از نیازمندی‌ها در توسعه زیرساخت‌ها و امکانات در محوطه این سایت گردشگری چشم نواز است.

احداث قطار گردشگری در محدوده مسیرهای جنگلی و ییلاقی یکی از طرح‌ها و ایده‌های نوین در این حوزه است که قطعاً می‌تواند در سایر مناطق کشور نیز دنبال شود.

در حال حاضر احداث راه آهن در شرایطی که نیاز به احداث پل و تونل باشد، به طور میانگین ۱۰ میلیارد تومان هزینه دارد و در شرایطی که مسیر هموار باشد این مبلغ تا یک میلیارد تومان در هر کیلومتر کاهش می‌یابد و احداث مسیر ریلی در این سایت در مقایسه با سایر طرح‌ها توجیه اقتصادی دارد.

به نظر می‌رسد به جای پیگیری طرح‌های پر هزینه و گران مانند احداث تله کابین و غیره احداث یک قطار گردشگری در این پارک و اطراف دریاچه سد کبودوال می‌تواند در توسعه گردشگری این ناحیه مؤثر باشد.

ایجاد جاذبه گردشگری نوین، تردد کمتر خودرو در جنگل، صرفه جویی در مصرف سوخت، کسب درآمد پایدار و غیره از جمله مزایای طرح قطار گردشگری در ناحیه جنگلی کبودوال است که در صورت اجرای صحیح خود در جذب گردشگر هم مؤثر است.

ناگفته نماند با وجود استفاده بهینه از ظرفیت‌های محیط زیست در کشور، هنوز نگارش این یادداشت به پایان نرسیده است فریاد وا اسفا و واجنگلای طرفدارنماهای محیط زیست و مخالفان توسعه در استان گلستان به بهانه حفاظت از محیط زیست به گوش می‌رسد! به هوش...

 

ارسال نظر

آخرین اخبار