زنگ هشدار رانش در گرگان سال‌هاست به صدا در آمده اما روند ساخت و سازها در مناطق پرخطر مانند جام جم (تپه صدا و سیما) نه تنها کاهش نیافته بلکه روند صعودی به خود گرفته است.

ساخت‌وساز ناایمن در «جام جم»/بی توجهی دستگاه‌ها به جان شهروندان

به گزارش گلستان 24 ؛ بخش‌های قابل توجهی از گرگان روی گُسَل زلزله قرار دارد و در سال‌های اخیر خطر رانش هم نقاط مختلف شهر گرگان را تهدید می‌کند اما روند ساخت و سازها در این مناطق ناایمن نه تنها متوقف نشده بلکه شتاب گرفته است.

کارشناسان معتقدند هر لحظه ممکن است شاهد حرکت توده‌ای در تپه صدا و سیما (جام جم)، فلسفی و چاله‌باغ باشیم و در شرایط تَرسالی و افزایش بارندگی‌ها این خطر تشدید می‌شود.

رئیس اداره آبخیزداری و حفاظت خاک اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان در این باره به خبرنگار مهر اظهار کرد: تپه صدا و سیما که سطحی نزدیک به ۴۰ هکتار را شامل می‌شود هم روی آن و هم اطراف آن کاربری مسکونی و تجاری دارد در شرایطی که خاک این منطقه لُسی است.

 

 

محمد عباسی با تاکید بر اینکه خاک لسی بسیار فرسایش‌پذیر و روان‌گراست و باید با آن محتاطانه رفتار شود، افزود: در این مساحت حدود ۴۰ هکتاری تپه صدا و سیما ساختمان‌های بسیاری در شیب‌های ناپایدار ایجاد شده و در حقیقت بارگذاری‌ها و بلندمرتبه‌سازی‌هایی را شاهد هستیم که فاضلاب آن‌ها هم به چاه‌های جذبی هدایت می‌شود.

حرکت توده‌ای در تپه صدا و سیما دور از انتظار نیست

وی ادامه داد: جنس خاک شرایط نگران‌کننده‌ای را در این منطقه ایجاد کرده است خصوصاً در شرایط پرآبی هرلحظه ممکن است شاهد حرکت توده‌ای در این منطقه باشیم. اینکه ارگانی اعلام می‌کند ما نسبت به خطرات در تپه صدا و سیما هشدار داده‌ایم و نباید در آن ساخت و ساز انجام شود؛ فرار روبه جلو بوده و منطقی نیست

وی اضافه کرد: ابعاد فاجعه در این منطقه قابل پیش‌بینی نیست و نمی‌توان گفت چه سطحی از این ۴۰ هکتار درگیر می‌شود؛ ممکن است بخش کوچکی و یا کل توده به حرکت درآید.

عباسی تصریح کرد: زنگ هشدار در این منطقه سال‌هاست به صدا درآمده است و حتی در بارش اخیر در نزدیکی تپه صدا و سیما (حد فاصل فلسفی و چاله‌باغ) شاهد زمین لغزش و وارد آمدن خسارت به چند واحد مسکونی بودیم.

وی با اشاره مجدد به اینکه جنس خاک در تپه صدا و سیما لسی است و باید ساخت و سازها در آن با حساسیت انجام شود، خاطرنشان کرد: باید نقشه پهنه‌بندی زمین لغزش استخراج شود و بدانیم کدامیک از مناطق گرگان بیشتر مستعد زمین لغزش است تا بتوانیم با برنامه‌ریزی از وارد آمدن خسارات سنگین در مرکز استان جلوگیری کنیم.

تکلیف ساخت و سازها را طرح‌های جامع و تفصیلی مشخص کرده است

هرچند رئیس اداره آبخیزداری و حفاظت خاک اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان تاکید دارد ساخت و سازها در تپه صدا و سیمای گرگان با توجه به جنس خاک آن منطقه با حساسیت باید انجام شود اما شهردار منطقه دو گرگان معتقد است طرح جامع و تفصیلی تکلیف ساخت و سازها در گرگان را مشخص کرده و حقوق مالکانه ایجاد شده و شهرداری نمی‌تواند فراتر از آن گام بردارد.

حسن افروشه به خبرنگار مهر اظهار کرد: وزارت مسکن و شهرسازی مشاور انتخاب می‌کند و پس از بازدید و بررسی ساختار خاک، موقعیت جغرافیایی و … کاربری‌ها و تعداد طبقات در هر نقطه از شهر را در قالب طرح جامع و تفصیلی مشخص می‌کند.

وی افزود: تمام کاربری‌ها در تپه صدا و سیما مشخص است و شهرداری نمی‌تواند برای ساخت و ساز پروانه ندهد؛ چرا که حق مالکانه ایجاد شده است.

شهردار منطقه دو گرگان با اشاره به اینکه بخشی از خیابان جام جم (صدا و سیما) در طرح فضای سبز اعلام شده است و ما در آن قسمت پروانه ساخت صادر نکرده‌ایم، گفت: اگر در طرح جامع اجازه ساخت ملک پنج طبقه داده شده باشد اما صدا و سیما و یا هر ارگان دیگری اعلام کند حریم امنیتی من دو طبقه است قانون می‌گوید صدا و سیما موظف است حق مالکانه مالک (حق نساختن سه طبقه) را نقدا پرداخت کند.

وی یادآور شد: اگر شهرداری به هر دلیلی اجازه ساخت و ساز ندهد باید خسارت ناشی از آن را به مالک پرداخت کند؛ اینکه ارگانی اعلام می‌کند ما نسبت به خطرات در تپه صدا و سیما هشدار داده‌ایم و نباید در آن ساخت و ساز انجام شود؛ فرار روبه جلو است و منطقی نیست.

افروشه با بیان اینکه تاکنون چنین هشداری به طور کتبی به شهرداری گرگان اعلام نشده است، خاطرنشان کرد: طرح جامع گرگان در سال ۱۳۹۲ و طرح تفصیلی ناحیه سه شهرداری که جام جم هم در آن قرار دارد ۱۱ اردیبهشت ماه ۱۳۹۷ ابلاغ شده است و متولی این طرح‌ها راه و شهرسازی است و شهرداری فقط مجری است و نمی‌تواند فراتر از آن عمل کند.

زیرپا گذاشتن ضوابط به بهانه اصل همجواری

در حالی که شهردار منطقه دو گرگان اداره کل راه و شهرسازی را متولی طرح‌های جامع و تفصیلی و همچنین مشخص کردن تکلیف ساخت و سازها می‌داند اما معاون شهرسازی و معماری اداره کل راه و شهرسازی گلستان توپ ساخت و سازهای ناایمن در تپه صدا و سیما را در زمین استانداری گلستان و کمیسیون ماده پنج می‌اندازد.

به درخواست شهرداری موضوع افزایش تراکم به بهانه رعایت اصل همجواری ارسال می‌شود و این موضوع در کمیسیون ماده پنج در بیشتر موارد رأی مثبت می‌گیرد سیده فرشته خلیل زاده به خبرنگار مهر اظهار کرد: مشاور بر اساس تجربیات و مطالعات ژئوتکنیک و … کاربری‌های هر منطقه را در طرح جامع و تفصیلی مشخص می‌کند و در نقاطی که جنس خاک لسی است، چسبندگی کمی دارد و یا مستعد ایجاد ترک و لغزش هستند تمهیداتی مانند کاهش تراکم و یا ایجاد کاربری‌های فضای سبز را درنظر گرفته است.

وی افزود: متأسفانه بر اساس مواردی بعضاً ضوابط رعایت نمی‌شود؛ یکی از آن موارد رعایت اصل همجواری با ساختمان‌هایی است که سالیان گذشته ساخته شده‌اند؛ به بهانه اصل همجواری افزایش تراکم صورت می‌گیرد.

معاون شهرسازی و معماری اداره کل راه و شهرسازی گلستان ادامه داد: به درخواست شهرداری موضوع افزایش تراکم به بهانه رعایت اصل همجواری به اداره کل راه و شهرسازی که دبیری کمیسیون ماده پنج بر عهده آن است، ارسال می‌شود و این موضوع در کمیسیون ماده پنج که ریاست آن با استاندار است و جمع بندی نظرات دستگاه‌های مختلف است مطرح و در بیشتر موارد رأی مثبت می‌گیرد.

وی توضیح داد: در بارش اخیر در گرگان شاهد رانش در این منطقه (تپه صدا و سیما) بودیم و بر اثر رانش دو واحد مسکونی تخریب شده بود و یک واحد هم آسیب دیده بود؛ در معاونت پیشگیری از وقوع جرم دادگستری این موضوع مورد بررسی قرار گرفت؛ مشخص شده در طراز بالادست شهرداری معبر ایجاد کرده اما جداره‌سازی، دیواره‌سازی و تثبت جاده را انجام نداده است و این اتفاق و بارگذاری انجام شده و معبر عبوری برای معابر پایین دست فشار خاک و برای سکنه مشکل ایجاد کرده است.

وی با این توضیح که پس از بررسی‌های انجام شده از سوی کارشناسان ادره کل راه و شهرسازی بر اساس نظارت عالیه، مشخص شد تثبت نشدن جداره باعث ایجاد خسارت در بارش‌های اخیر شده است، گفت: هرچند مالکان این واحدها باید نسبت به اجرای دیوار حائل در کنار ساختمان اقدام می‌کردند اما این موضوع رافع مسئولیت شهرداری نیست که وقتی معبری احداث می‌شود باید بحث پایدارسازی آن با حساسیت بالا انجام شود.

خلیل زاده با تاکید بر اینکه با واقع شدن گرگان بر روی گسل زلزله اجرای مطالعات ژئوتکنیکی کامل الزامی است، تصریح کرد: علاوه بر آن به مطالعات ویژه و خاص مباحث پایدارسازی در گرگان نیاز داریم اما اینکه اعتبار مطالعات و اجرای آن از سوی شهرداری گرگان یا اداره کل راه و شهرسازی و یا مدیریت بحران استانداری تأمین و یا بر اساس یک مدیریت یکپارچه اجرا می‌شود به نظر استانداری و تصمیم‌گیری‌های استانی مربوط می‌شود.

روند ساخت و سازها در تپه صدا و سیمای گرگان در حالی شتاب یافته است که کارشناسان نسبت به خطر حرکت توده‌ای زمین (زمین لغزش) در آن هشدار می‌دهند و مسئولان و متولیان هم بدون توجه به خطراتی که گرگان را تهدیدی می‌کند در کمیسیون ماده پنج نسبت به افزایش تراکم در این مناطق اقدام می‌کنند.

انتهای پیام/مهر

ارسال نظر

آخرین اخبار