فرجی گفت: مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی گلستان عهده دار حل مشکلات کابردی کشاورزی استان است.

دولت از پژوهش های کاربردی حمایت کند

به گزارش گلستان ۲۴؛ «ابولفضل فرجی» در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری شبستان در گرگان گفت: مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان گلستان یکی از مراکز تحقیقاتی کشور به شمار می رود که نزدیک به 60 سال سابقه کارهای تحقیقاتی و آموزشی دارد.

 

رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان گلستان با بیان اینکه این مرکز عهده دار حل مشکلات کابردی کشاورزی استان است، افزود: مرکز تحقیقات در بخش های مختلف از جمله بذر، نهال، آبخیزداری، خاک و آب و فنی و مهندسی، دامی و گیاهپزشکی فعالیت دارد.

 

فرجی به سایت تولید خوراک دام با استفاده از اقلام داخلی اشاره کرد و گفت: 50 درصد خوراک دام سویا و ذرت به کشور وارد می شود و توانستیم از اقلام داخلی استفاده و بخشی از خوراک دام را تامین کنیم.

 

وی افزود: در ماه بیش از 50 تن خوراک دام در استان تولید کردیم و در تلاش هستیم که در سطح استان آن را تسری دهیم و یکی از موضوعاتی که در بحث خوراک دام می توانیم از آن بهر ببریم کنجاله سویا است.

 

رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی گلستان تاکید کرد: معرفی ارقام بذر و تامین بذر مورد نیاز برای کشاورزان یکی از کارهای مهم این مرکز تحقیقات است و در گندم ارقام معراج و کلاته و در باقلا ارقام فیض، شادان را تولید کردیم و رقم مهتا نخستین رقم بدون تانن است که پس از 32 سال در مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی گلستان تولید شد.

 

فرجی با بیان اینکه برای بذرهای داخلی هیبرید دولت یارانه پرداخت می کند و هزینه زیادی به دوش دولت می گذارد، خاطرنشان کرد: در مرکز تحقیقات 70 نفر پژوهشگر وجود دارد که 40 نفر آنها اعضای هیئت علمی هستند و فعالیت تحقیقاتی در حوزه مختلف و فعالیت های ترویجی و آموزشی را انجام می دهند.

 

وی متذکر شد: مرکز تحقیقات به واسطه جایگاهی که دارد با بهره برداران ارتباط مستقیم دارد و بسیاری از تحقیقات آن عملیاتی می شود، تمام بذرهایی که کشاورزان استفاده می کنند بر اساس فعالیت مرکز تحقیقات بدست آمده است.

 

رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی گلستان ابراز داشت: 12 سال طول کشیده تا بذری مثل معراج در مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی گلستان حاصل شود و 5 سال برای تولید انبوه آن زمان می برد، آرزوی هر محقق این است که یافته هایش عملیاتی شود و از پژوهش حمایت بیشتری شود.

 

فرجی تاکید کرد: معمولا بودجه پژوهشی صرف هزینه های دیگر می شود و اعتقاد داریم به سهم پژوهش های کاربردی توجه شود.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار