کارشناس فرهنگی مدرسه علمیه الزهرا(سلام الله علیها) گرگان گفت: یکی از مشکلات بزرگ اجتماعی را کاهش انسجام خانوادگی دانست که سبب شده اعضای خانواده به پشتیبانی از یکدیگر نپردازند در حالی که پیام عاشوار حمایت اعضای خانواده از یکدیگر است.

یکی از مشکلات اجتماعی جامعه امروز کاهش انسجام خانوادگی است

به گزارش گلستان ۲۴؛ به نقل از کوثر از گلستان، خانم فاطمه احمدی در ویژه مراسم عزاداری امام حسین(علیه السلام) که با حضور کارکنان مجموعه حوزوی الزهرا(سلام الله علیها) گرگان برگزار شد، با بیانی گذرا به سیره اخلاقی و رفتاری حضرت نسبت به خانواده حتی در سخت‌ترین شرایط نبرد، بیان کرد: در عاشورا یک خانواده حضور دارد و امام حسین(علیه السلام) با خانواده خود در کربلا حاضر می‌شود؛ عاشورا فقط محل حضور مردان جنگی نیست بلکه حضرت نهضت و مکتب خود را خانوادگی طراحی کرد و یک اقدام خانوادگی را پیش می بُرد.

وی با بیان اینکه عاشورا در کنار هم ماندن اعضای خانواده تا پایان راه را نشان داد، افزود: واقعه عاشورا خانواده‌ای به هم پیوسته و همراهی است که مشکلات، اعضای آن را از هم جدا نکرده و یکدیگر را رها نکردند.

کارشناس فرهنگی مدرسه علمیه الزهرا(سلام الله علیها) گرگان یکی از مشکلات بزرگ اجتماعی را کاهش انسجام خانوادگی دانست که سبب شده اعضای خانواده به پشتیبانی از یکدیگر نپردازند در حالی که پیام عاشوار حمایت اعضای خانواده از یکدیگر است.

 احمدی با اشاره به نقش خانواده در شکل گیری نهضت عاشورا خاطرنشان کرد: نقش خانواده در مدیریت شرایط بسیار موثر خواهد بود، بطوری که در شرایط زمانی امروز، سواد رسانه از سوی والدین باید بسیار مورد توجه قرار گیرد تا به خوبی خود و فرزندان را از بسیاری آسیب ها و خطرات محفوظ داشته و آرامش خانواده را حفظ کنند.

وی در ادامه به بیان راه کارهای مدیریت رسانه در خانواده پرداخت و با استناد به آیه ششم از سوره مبارکه تحریم، مسئولیت پذیری والدین و فرزندان را اولین اصل در مدیریت رسانه برشمرد که براساس آیه فوق؛ با اطاعت و دعوت به امر الهی و دوری از منکرات می توان خود و خانواده خود را از آتش حفظ کرد.

مبلغ حوزه، دومین اصل از راهکارهای مدیریت رسانه را حاکمیت قانون الهی و حاکمیت قوانین رسانه ای دانست و اضافه کرد: مهمترین شرط استفاده از رسانه، عوض نشدن سبک زندگی است که باید توسط کاربران(همه اعضای خانواده) مورد توجه قرار گرفته و رعایت شود؛ مدیریت زمان، مکان، محتوا و ابزار نیز در این بحث باید مورد توجه قرار گیرد.

احمدی اظهار کرد: آموزش و آگاه سازی (والدین، مربیان و فرزندان) نیز نقش تعیین کننده ای در مدیریت رسانه دارد، بطوری که امام علی(علیه السلام) «مهمترین عوامل پرورش عقل را یاد دادن و تعلیم می داند»؛ لذا اطلاعات والدین در این زمینه، به تربیت رسانه ‌ای فرزندان کمک می کند.

وی، اصل مطالبه گری هدفمند، الگو سازی، ایمن سازی، همراهی، تدریج و استمرار و نیز جایگزینی را از دیگر اصول و راهکارهای مدیریت رسانه عنوان کرد و گفت: در بحث الگوسازی؛ تأثیرپذیری فرزند از والدین، الگوسازی صحیح، آشنایی با الگوهای آسمانی و روش زندگی دانشمندان مسلمان و شناخت سیره شهدا از اهمیت بسیاری برخوردار است.

کارشناس فرهنگی حوزه در پایان این نشست، مسئول کتابخانه مدرسه علمیه عالی الزهرا(سلام الله علیها) گرگان به معرفی منابع مرتبط در بحث سندیت زیارت عاشورا و شرح آن و نیز اهداف قیام امام حسین(علیه السلام) پرداخت.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار