مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی گلستان گفت: آلودگی آفت مگس مدیترانه‌ای در چهار هزار هکتار از باغ‌های میوه استان مشاهده شد که نیاز است هر چه زودتر عملیات سم‌پاشی در این مناطق انجام شود.

مگس مدیترانه‌ای در چهار هزار هکتار از باغ‌های گلستان مشاهده شد

به گزارش گلستان 24، کیانوش حق‌نما بیشترین آلودگی باغ‌ها در گلستان را مربوط به مناطق غربی از جمله بندرگز، کردکوی و گرگان دانست و اظهار کرد: سال گذشته ۲ دستگاه سمپاش برای این شهرستان‌ها خریداری شد که برای انجام عملیات سمپاشی در اختیار باغداران قرار داده می‌شود.

وی افزود: امسال از طرف سازمان حفظ نباتات کشور اجرای طرح پایلوت الگویی مدیریت تلفیقی آفت مگس مدیترانه‌ای بر اساس تجریبات سال‌های گذشته در کردکوی، گرگان، آزادشهر و گنبدکاووس آغاز شد.

مدیر حفظ نباتات جهادکشاورزی گلستان با اشاره به گزارش نخستین شکار آفت مگس مدیترانه‌ای در ۲۷ فروردین (۲ ماه زودتر از سال قبل) به دلیل نبود یخبندان و برف سنگین در فصل زمستان پارسال، گفت: با توجه به پیش‌بینی افزایش آلودگی این آفت با شرایط فعلی، تلاش داریم علاوه بر طرح پایلوت در حال اجرا از ۲۳ کارشناس گیاه پزشکی بخش خصوصی برای پایش باغ‌های مشکوک در استان استفاده کنیم.

حق‌نما بیان کرد: توزیع بسته‌های حمایتی رایگان شامل نهادهای شیمیایی و غیرشیمیایی میان باغداران از این هفته آغاز می‌شود که نمونه آن توزیع تله ردیاب آفت مگس مدیترانه‌ای میان هزار و ۵۰۰ باغدار است.

وی از باغداران خواست در کنار جمع‌آوری میوه‌های پلاسیده بر روی درخت و زیر درختان به عنوان مامن آلودگی، عملیات سمپاشی را برای درختانی که محصولات آن برداشت شده آغاز کنند تا از گسترش آلودگی میان محصولات میان رس جلوگیری شود.

وی تاکید کرد: باغداران در صورت مشاهده بیشتر از ۲ عدد مگس در یک شبانه روز بر روی تله‌های فرمونی چسبناک یا در تله‌های سطلی نصب شده بر روی درختان، عملیات طعمه‌پاشی و در صورت شکار هفت عدد در یک شبانه روز عملیات سم‌پاشی را انجام دهند.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار