هرگاه نام پسته به زبان می‌آید ناخودآگاه ذهن را به سمت مناطق غرب و جنوب غربی ایران می‌کشاند و اگر بگوییم در شمال کشور هم پسته رشد می‌کند دور از ذهن نیست که باعث تعجب همه شود.

زیبایی‌های نیلوفر آبی و ناشناخته بودن پسته دریایی+ عکس

به گزارش گلستان24،آلبوم گردشگری شهرستان سیمرغ باهمت مسؤولان شهرستانی و شهری سیمرغ و با برنامه‌ریزی و مدیریت کمیسیون فرهنگی شهرستان سیمرغ و شورای اسلامی شهر کیاکلا در حال تهیه و تدوین است.

*تهیه آلبوم گردشگری سیمرغ

در این آلبوم گردشگری تیم حرفه‌ای از عکاسان شهرستان سیمرغ گرد هم آمده‌اند تا با تهیه این آلبوم ظرفیت‌های سیمرغ در حوزه گردشگری را به تصویر بکشند تا ظرفیت‌های ویژه شهرستان در این بخش ابتر نماند و با جذب سرمایه‌گذار قدمی دیگر برای پیشرفت سیمرغ برداشته شود.

یکی از مکان‌های گردشگری که در فصل تابستان زیبایی چشم‌نوازی به منطقه می‌دهد تالاب گل‌های نیلوفر آبی روستای رکن‌کلا شهرستان سیمرغ است.

*او باکله، پسته‌ای که در شمال کشت می‌شود

پسته گونه‌ای از گیاهان است که ایران از کشورهای اصلی تولید و صادرات این محصول در جهان به شمار می‌رود.

هر گاه نام پسته به زبان می‌آید ناخودآگاه ذهن را به سمت مناطق غرب و جنوب غربی ایران می‌کشاند و اگر بگوییم در شمال کشور هم پسته رشد می‌کند دور از ذهن نیست که باعث تعجب همه شود.

سله باقلا، او باکله یا پستهٔ آبی (دریایی) محصولی است که در شمال کشور و در تالاب‌های نیلوفر آبی استان دیده می‌شود که می‌توان این دانه‌ها را به صورت خام، خشک شده و بو داده مصرف کرد که طعم بسیار خوشمزه‌ای دارد و هرکس با خوردن یک بار از این پسته آبی از طعم آن تعریف می‌کند.

تاریخچه گل نیلوفر آبی از مصر شروع شده و از آنجا به فینیقیه، سرزمین آشور و ایران رسید اما امروز این گیاه در آفریقا کمیاب شده ولی در جنوب آسیا و استرالیا در باغ‌های آب کشت می‌شود.

این گیاه گل ملی هند و ویتنام است و مقدس هم شمرده می‌شود که جنبه‌های تقدس این گیاه به محیط آبی محل رشدش بر می‌گردد.

*نیلوفر آبی مظهر تجدد حیات شمسی و نماد کمال

گل نیلوفر مظهر تجدید حیات شمسی و نماد کمال است و این نماد کمال به دایره‌ای شکل بودن برگ‌ها، گل‌ها و میوه‌اش برمی‌گردد که به‌دلیل کامل بودن شکل دایره این شکل به نماد کمال تبدیل‌شده است.

گل نیلوفر به دلیل اینکه ریشه‌هایش در لجن قرار دارد با این وجود به سمت آسمان سرمی‌کشد و گل‌هایش با طلوع خورشید می‌شکفند به شکفتن مذهبی هم تشبیه می‌شود.

این گیاه که از طریق دانه و ساقه‌های زیرزمینی رشد و تکثیر می‌شود ریشه‌هایش در زیر آب قرارگرفته و برگ‌های این گیاه بر روی آب به طوری که تا 150 سانتی‌متر عمودی و سه متر افقی هم قد کشیده است.

ارقام مختلفی از گل‌های نیلوفر آبی وجود دارد که رنگ گل‌های آن از سفید تا زرد و انواع مختلف صورتی متفاوت و قابل مشاهده است.

*تقدس خاص نیلوفر آبی در جهان

در فرهنگ سایر کشورها گل نیلوفر از تقدس خاصی برخوردار است این گل به دلیل اینکه در آب‌های آلوده رشد می‌کند اما آلودگی با خود به همراه ندارد در فرهنگ چینی با نماد نجابت شناخته می‌شود و لی‌ین‌هوا (lien-hua) نامگذاری شده است.

در فرهنگ ایران هم این گل از جایگاه خاصی برخوردار است به نوعی که طرح آن را در تخت جمشید و نقش برجسته‌های آن قابل مشاهده است همچنین در تاق بستان کرمانشاه هم طرح گل نیلوفر مربوط به زمان ساسانیان دیده می‌شود که نشان دهنده و نماد صلح و شادی در ایران باستان بوده است.

دوره زندگی گل نیلوفر فقط سه روز است که روز اول با رنگ سفید آغاز، روز دوم با رنگ صورتی کم‌رنگ بسیار زیبا و چشم‌نوازی ادامه و روز سوم با به اوج رسیدن و گرفتن رنگ صورتی پررنگ خاتمه می‌یابد اما دیگر بسته نمی‌شود و انسان را در تعجب این همه زیبایی و عظمت خداوند فرو می‌برد.

*آببندان رکن‌کلا سیمرغ و روستای حمیدآباد ساری تنها نقاط رویش نیلوفر آبی در مازندران

این فضای زیبا در روستای رکن‌کلا می‌تواند میزبان هر دوستدار طبیعت یا عاشقان عکاسی باشد.

فصل رویش و بازشدن گل‌های نیلوفر در تابستان و ماه‌های مرداد و شهریور اوج زیبایی این گل و منطقه در فضایی با 35 هکتاری وسعت و رنگ‌بندی یک‌دست سبز و صورتی است که آدمی را به وجد می‌آورد.

 

این گل که چشم‌انداز خیره‌کننده‌ای برای هر مخاطب به همراه دارد و افراد از زیبایی آن لذت می‌برند در استان‌های شمالی کشور رشد می‌کند و جلوه زیبایی به تالاب انزلی گیلان داده است.

در استان مازندران اطلاعات حاکی از این است که این گونه از نیلوفر آبی فقط در دو روستای حمیدآباد شهرستان ساری و روستای رکن‌کلا شهرستان سیمرغ می‌روید که جلوه بسیار زیبایی را به این مناطق داده است.

*مرداد و شهریور اوج زیبایی نیلوفر آبی

این گل‌ها با زیبایی خاصی که به منطقه می‌دهند از اردیبهشت‌ماه شروع به رشد کرده و در ماه‌های مرداد و شهریور به اوج زیبایی خود می‌رسند که می‌توان میزبان بسیار خوبی برای گردشگران، عکاسان و دوست‌داران محیط زیست باشد.

در کنار پسته آبی خوش‌طعم این گیاه ریشه‌هایش هم سرشار از ویتامین‌های مختلف مثل ویتامین C، ویتامین B6 و مملو از فیبر غذایی، پتاسیم، تیامین، فسفر، مس و منگز با اسیدهای چرب اشباع بسیار کم است، حتی در برخی کشورها از پرچم این گل به عنوان یک خوشبوکننده چای استفاده می‌شود که نشان از فواید این گل دارد.

*سود فراوان در تکثیر نیلوفر آبی

اما گویا فواید این گل در کنار زیبایی‌اش بلای جانش شده و برخی افراد محلی بذرهای این گیاه یا همان سله باقلا، او باکله و پستهٔ آبی (دریایی) را چیده و به فروش می‌رسانند و برخی دیگر به دنبال گل‌های نیلوفر آبی برای تزیینات ماشین عروس هستند حتی برخی فقط برای عکس گرفتن در کنار این گل زیبا آن را می‌چینند گویا این موضوع را فراموش کرده‌اند که این کار می‌تواند روزی را در پی داشته باشد که از دیدن دوباره این گل‌ها در این منطقه محروم شوند.

این گونه از نیلوفر آبی به ندرت یافت می‌شود اما می‌تواند با تکثیر و پرورش در باغ‌های آبی منبع درآمدی سرشاری را برای پرورش دهنده این گل داشته باشد همین حالا هم این محصول خدادادی باعث ایجاد اشتغال حدود 200 نفر از جوانان و کسب درآمد دست‌کم 60 میلیون در سال از این طریق برای این روستا در پی داشته است.

منبع:فارس

ارسال نظر

آخرین اخبار