رئیس کل دادگستری گلستان:

رئیس کل دادگستری گلستان بر ضرورت اعمال سیاست کاهش جمعیت زندان های استان هنگام صدور آرا در محاکم کیفری تاکید کرد.

اعمال سیاست های کاهش جمعیت کیفری در آرای محاکم

به گزارش خبرنگار گلستان24، حیدر آسیابی عصر امروز در جمع قضات محاکم تجدیدنظر استان با تاکید بر این که کاهش تعداد زندانیان یکی از برنامه های مهم و راهبردی قوه قضاییه است گفت: باید سیاست کاهش جمعیت کیفری را در شعب کیفری دادگاه تجدیدنظر پیاده کنیم به جای این که پس از صدور رای حبس به دنبال راهکارهای تخفیفی برای محکومان باشیم.

وی  در ادامه سخنان خود به ضرورت تغییر نگاه قضات به مجازات زندان اشاره کرد و از آنان خواست: به جای مجازات زندان از ظرفیت های قانون و تاسیسات و نهادهای قانونی بیشتر استفاده کنند.

وی افزود:کاهش آسیب های اجتماعی و جلوگیری از شکل گیری برخی سوء استفاده ها از آثار کاهش آرای حبس است.

رئیس کل دادگستری گلستان در ادامه این نشست به اهمیت اتقان آرا و کاهش مدت رسیدگی پرونده ها هم تاکید کرد و گفت: مستندات و ادله آرای صادر شده به اندازه ای محکم و قوی باشد که حتی اگر رای به نفع فرد نباشد با رضایت دادگاه را ترک کند.

آسیابی افزود:مردم به علت جایگاه و شان قضاوت انتظار ویژه ای از قضات دارند و همکاران ما تلاش کنند با وجود حجم زیاد کار بخشی از وقت خود را برای توضیح مسائل حقوقی و اغنای مردم صرف کنند.

وی  گفت:در اتاق مدیران ما باید به روی مردم باز باشد و پاسخگوی آنان باشند و همانطور که در مراسم معارفه نیز تاکید کردم تکریم ارباب رجوع شعار نیست و باید رویکرد همکاران قرار بگیرد.

آسیابی با بیان این که طولانی شدن رسیدگی ها سبب تضییع حقوق مردم می شود گفت: همکاران به ویژه در تجدیدنظر به عنوان پیشکسوت تلاش کنند زمان رسیدگی پرونده ها کاهش یابد و به استاندارد های کشوری فرآیند دادرسی نزدیک شود.

غلامی سرپرست محاکم تجدیدنظر استان هم در جلسه امروز ،بخشی از عملکرد شعب این محاکم در چهار ماهه امسال را تشریح کرد.

قضات تجدیدنظر استان هم در این جلسه پیشنهادهای خود برای بهبود فرآیندهای قضایی را مطرح کردند و مشکلات و خواسته های خود را با رئیس کل دادگستری استان درمیان گذاشتند.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار