رئیس کل دادگستری گلستان امروز در همایش روز ملی آب در گرگان گفت: به نظر حقوقدانان دغدغه قانون توزیع عادلانه آب ، بیشتر تقسیم آب است.

قانون توزیع عادلانه آب بازدارندگی لازم برای جلوگیری از دست اندازی به منابع آبی را ندارد

به گزارش گلستان ۲۴؛ هادی هاشمیان افزود: برخی بندهای موجود در این قانون مانند صدور مجوز برای کسانی که تا پیش از تصویب این قانون، چاه غیرمجاز حفر کرده بودند ، دست اندازی به منابع آب را ترویج کرد و از آن پس هم افراد زیادی به این امید که دوباره با تصویب قانون جدید بتوانند مجوز بگیرند چاه غیرمجاز حفر کردند به طوری که امروز تعداد زیادی پرونده با این موضوع در محاکم استان تشکیل و در حال رسیدگیست..

هاشمیان افزایش هزینه ارتکاب جرم را یکی از راهکارها برای پیشگیری از جرم عنوان کرد و گفت: مجازات های تعیین شده در این قانون هم بازدارنده نیست و فرد متخلف متناسب با جرمی که مرتکب شده مجازات نمی شود .

این مقام ارشد قضایی استان تاکید کرد:قوانین نیازمند بازنگری و تغییر است و قانون باید به گونه ای تصویب شود که هزینه ارتکاب جرم را افزایش دهد.

رئیس کل دادگستری گلستان گفت: اهتمام دستگاه قضایی استان بر حفظ منابع آب استان به عنوان انفال و بیت المال است و دادستان ها در همه شهرهای استان ارتباط تنگاتنگی با امور آب دارند .

 هادی هاشمیان با اشاره به ممنوعیت ساخت و ساز در حریم و بستر رودخانه های استان از امور آب استان خواست: در این بخش فعالانه ورود کند و دستگاه قضایی هم به عنوان پشتیبان در کنار آنان خواهد بود.

رئیس کل دادگستری گلستان در ادامه سخنان خود بر افزایش آگاهی مردم درباره اهمیت آب و کمبود منابع آبی استان تاکید کرد و گفت: بار اصلی حفاظت از منابع آب بر دوش مردم است و تا زمانی که به حساسیت آن پی نبردند  تلاش های دستگاه ها بی نتیجه خواهد بود.

هاشمیان افزود: بهره گیری از سمن ها و گروه های مردمی که در زمینه مدیریت آب فرهنگ سازی کنند می تواند اثرگذار باشد.

وی تاکید کرد: بر اساس نظر کارشناسان خطر ریزگرد در گلستان به ویژه با خشک شدن خلیج گرگان ، جدی است و باید در کنار تلاش برای تصویب قوانین بازدارنده با فرهنگ سازی و همکاری بین مردم و مسئولان بحران آب را مدیریت کنیم.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار