معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد که سرطان مری دومین سرطان شایع در بین مردم گلستان بالاخص در مناطق شرقی است.

شایعترین سرطان در استان سرطان مری است

به گزارش گلستان۲۴؛بر اساس اعلام روز شنبه روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان گنبدکاووس، دکتر رضا ملک زاده، هنگام سرکشی از ساختمان در حال احداث مرکز غربالگری سرطان و آنژیوگرافی بیمارستان پیامبر اعظم (ص) این شهرستان گفت: در سال های اخیر به دلیل بهبود وضعیت اقتصادی و اجتماعی مردم شیوع سرطان مری کاهش داشته اما این بیماری دومین سرطان شایع در منطقه است.
وی عوامل ژنتیکی، مصرف تریاک و چای داغ با دمای بالای 65 درجه سانتیگراد، نوشیدن آب غیر بهداشتی مانند آب های ذخیره شده در آب انبارها، مصرف کم سبزیجات و میوه های تازه، بهداشت ضعیف دهان و دندان و استفاده از سوخت های نفتی و بیوزیستی را از مهمترین علل شیوع سرطان مری در گلستان برشمرد.
دکتر ملک زاده همچنین با قدردانی از نیکوکار گنبدی 'حاج محمد شهرکی' برای ساخت ساختمان مرکز غربالگری سرطان دراین شهرستان، افزود: وجود چنین نیکوکارانی در حوزه سلامت کمک زیادی به دولت و وزارت بهداشت در انجام بهتر وظایف می کنند.
به گزارش ایرنا ساختمان مرکز غربالگری سرطان و درمان بیماری های قلبی(آنژیوگرافی) با زیربنای 1400 مترمربع و هزینه پیش بینی شده 20 میلیارد ریال توسط خیر گنبدی حاج محمد شهرکی از دیماه 97 درمحل بیمارستان پیامبر اعظم(ص) آغاز شده و قرار است در 2 تا سه ماه آینده به بهره برداری برسد.
بر اساس قول مسوولان دانشگاه علوم پزشکی گلستان، پس از تکمیل این ساختمان، کار تجهیز آن توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی انجام شده و مطالبه چند دهه ای مردم گنبدکاووس و شرق گلستان در راه اندازی این مرکز درمانی پایان می یابد. 
شهرستان گنبدکاووس با 350 هزار نفر جمعیت درشرق استان گلستان واقع است.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار