سرپرست فرمانداری گالیکش گفت: با توجه به ثبت جهانی جنگل‌های هیرکانی در یونسکو، نقش سمن‌ها، تشکل‌های مردم‌نهاد و جوامع محلی در حفظ و حراست از جنگل‌ها بی‌بدیل است.

تشکل‌های مردمی نقش بی‌بدیلی در حفاظت از جنگل‌ها هیرکانی دارند

به گزارش گلستان ۲۴؛ به نقل از نیلکوه؛  حسین‌مایلی پیش از ظهر  امروز در جلسه کارگروه اجرایی مدیریت پایدار منابع طبیعی جنگل‌های هیرکانی (طرح جایگزین) در سالن جلسات این فرمانداری بابیان اینکه حدود هشت درصد از مساحت کشور را پوشش‌ گیاهی تشکیل داده است گفت: وسعت جنگل‌های هیرکانی در کشور ۸۵۰ کیلومتر‌مربع است که بیشتر این جنگل‌ها از گرگان در استان‌ گلستان تا استان آذربایجان قرار دارد.

وی با اشاره به ثبت‌ جهانی جنگل‌های هیرکانی در یونسکو افزود: در این جنگل‌ها گونه‌های درختی منحصربه‌فرد و خاصی مانند سرخدار و افرا وجود دارد و برخی از گونه‌های نایاب آن نیز یا منقرض‌شده و یا درخطر انقراض قرار دارد.

سرپرست فرمانداری گالیکش حفاظت از جنگل‌ها به‌ویژه جنگل‌های هیرکانی را با همکاری و تعامل جمعی امکان‌پذیر دانست و بیان کرد: برای حفاظت و حراست از جنگل‌ها، مراتع و درمجموع منابع طبیعی باید همه افراد جامعه به‌ویژه سمن‌های محیط زیستی، دهیاران و جوامع محلی در کنار مسئولان قرار گیرند.

وی ضمن تأکید بر آموزش دهیاران و جوامع محلی عنوان کرد: اشتغال‌زایی‌ که وابستگی جوامع محلی را به منابع طبیعی و جنگل‌ها کم کند، فرهنگ‌سازی و آموزش هر یک از مردم روستا یا دهیاران، خود حافظ جنگل‌ها و منابع طبیعی خواهد بود.

مایلی با اشاره به خسارت‌های سیل اخیر در استان‌ گلستان ادامه داد: با نگاه دقیق متوجه می‌شویم هر جا انسان وارد منابع طبیعی شده و از آن بی‌رویه استفاده کرده سبب خسارت‌های جبران‌ناپذیری شده است که مسبب آن خود انسان است.

وی بابیان اینکه پارک ملی گلستان یکی از ظرفیت‌های منحصربه‌فرد در کشور و جهان است، گفت: در پارک ملی گلستان انواع گونه‌های جانوری و گیاهی منحصربه‌فردی وجود دارد و باید فرهنگ استفاده و حفاظت از این نوع جنگل‌ها به مردم آموزش داده شود.

مایلی خاطرنشان کرد: پس از اجرای طرح جایگزین جنگل‌های هیرکانی، حوزه‌های آبخیز زمانی پایدار خواهد بود که شاخص‌های پایش آن نیز پایدار باشد، ضمن اینکه در راستای توسعه پایدار باید به سه رکن اقتصادی، اجتماعی و زیست‌محیطی توجه گردد و مدیران اجرایی این سه رکن را سرلوحه کارشان قرار دهند.

سرپرست فرمانداری گالیکش در پایان گفت: طرح ترسیب کربن یکی از طرح‌های بسیار خوب برای حفاظت از منابع طبیعی است که ضمن خودکفایی مردم و جوامع محلی با کاشت گیاهان دارویی، با اجرای پروژه‌های عمرانی سبب حفاظت و نگهداری از این منابع خدادادی می‌شویم.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار