رئیس مرکز تحقیقات ذخایر آبزیان آب‎های داخلی در گرگان گفت: در حال حاضر 6 هزار مولد کپور و کلمه، 50 جفت مولد کلمه و کپور و 700 قطعه پیش مولد ماهی کلمه در مرکز بانک ژن نگه‎داری می‎شود.

نگه‎داری 6 هزار کپور و کلمه مولد در بانک ژن زنده گلستان

به گزارش گلستان ۲۴؛ عباسعلی آقایی‎مقدم امروز در گفت‎وگو با خبرنگار فارس در گرگان اظهار کرد: مرکز ذخایر آبزیان آب‎های داخلی در گرگان یکی از 11 مراکز تحقیقات و پژوهشکده‎های موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور محسوب می‎شود.

وی با بیان اینکه زمینه فعالیت ما در خصوص آبزی‎پروری آب‎های داخلی و منابع آبی داخلی، تالاب‎ها و خلیج و رودخانه‎ها است، تصریح کرد: در سالی که گذشت 13 پروژه ملی خاص و ترویجی در خصوص آبزی‎پروری، ارزیابی ذخایر و فعالیت‎های ترویجی انجام شد.

رئیس مرکز تحقیقات ذخایر آبزیان آب‎های داخلی در گرگان تولید علم را یکی از وظایف مرکز تحقیقات ذخایر آبزیان آب‎های داخلی در گرگان برشمرد و یادآور شد: در این زمینه 32 مقاله علمی و پژوهشی و آی‎اس‎آی ارائه شد، همچنین ارائه 20 مقاله در همایش‎های داخلی و ملی و تألیف یک جلد کتاب و ترجمه دو جلد کتاب از دیگر اقدامات ما بوده است.

  آقایی‎مقدم تصریح کرد: در فعالیت‎های انجام‎شده دو بخش پروژه‎های حاکمیتی و ملی و خاص وجود دارد که پروژه خاص به فعالیت‎های استانی می‎پردازد.

وی اضافه کرد: مرکز تحقیقات ذخایر آبزیان آب‎های داخلی در گرگان در بخش پروژه‎های ملی، پروژه ارزیابی ذخایر ماهیان اقتصادی دریای خزر با هدف مدیریت بهره‎برداری ذخایر را با هدف تعیین میزان سقف، برداشت، تعیین میزان ذی‎توده، تعیین زمان شروع و خاتمه بهره‎برداری، مدیریت اندازه چشمه‎تورها، رضد سایزهای چشمه‎تورهای غیراستاندارد، تحلیل اثر رهاسازی بچه‎ماهیان در بازسازی ذخایر دنبال می‎کند.

رئیس مرکز تحقیقات ذخایر آبزیان آب‎های داخلی در گرگان یادآور شد: سالانه اداره‎کل شیلات استان گلستان به وسیله مراکز بازسازی، اقدام به تولید بچه ماهیان استخوانی و خاویاری می‎کند، این بچه‎ماهیان برای کمک به ذخایر دریای خزر به دریا رهاسازی می‎شوند.

آقایی‎مقدم تأکید کرد: راه‎اندازی بانک ژن زنده کپور و کلمه دریای خزر از افتخارات سال گذشته بود، این مجموعه با هدف نگه‎داری مولدین کپور و کلمه و مولدسازی بچه ماهیان تولیدی و رهاسازی آنها به دریا ایجاد شده است.

وی ادامه داد: در حال حاضر 6 هزار مولد کپور و کلمه، 50  جفت مولد کلمه و کپور و 700 قطعه پیش مولد ماهی کلمه در مرکز بانک ژن نگه‎داری می‎شود.

رئیس مرکز تحقیقات ذخایر آبزیان آب‎های داخلی در گرگان با اشاره به هدف از راه‎اندازی بانک ژن کپور و کلمه گفت: با توجه به مشکلات پیش آمده در دریای خزر، ذخایر ماهیان دستخوش تغییر شدند لذا برای دسترسی دائم به مولدین بانک ژن کپور و کلمه را راه‎اندازی کردیم.

آقایی‎مقدم خاطرنشان کرد: خوشبختانه کشتی تحقیقاتی «گیلان»  وابسته به موسسه تحقیقاتی علوم شیلات کشور پس از هشت سال وقفه به دریای خزر بازگشت، این کشتی تنها کشتی تحقیقاتی دریایی خزر است.

وی تصریح کرد: 700 میلیون تومان اعتبار برای تجهیز و توسعه ایستگاه تحقیقاتی «قره‎سو» و مزرعه «آب‎شور گمیشان» از اعتبارات ملی و استانی جذب شد و این میزان اعتبار کمک زیادی به مجموعه ما داشته است.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار