مدیرکل بیمه سلامت گلستان گفت: تعرفه‌های پزشکان عمومی، متخصص و فلوشیپ در استان ۲۰ درصد نسبت به سال قبل بیشتر شده است.

تعرفه‌های پزشکی در گلستان ۲۰ درصد افزایش یافت

به گزارش گلستان ۲۴؛ به نقل از تسنیم از گرگان، مهرداد کمانگری ظهر امروز در نشست خبری   با اشاره به طرح استحقاق‌سنجی در مراکز درمانی استان گلستان اظهارداشت: این طرح سال گذشته در بیمارستان‌های دانشگاهی و مراکز سطح یک ( مراکز روستایی) اجرا شده بود که می‌توانستند بدون دفترچه و فقط با ارائه کد ملی از خدمات برخوردار شوند. قرار شد این طرح از تیرماه امسال در مراکز خصوصی اعم از سرپایی و بستری، مطب‌ها، مراکز رادیولوژی، فیزیوتراپی، داروخانه‌ها و آزمایشگاه‌ها و غیره اجرا شود.

وی گفت: طرح نسخه‌نویسی الکترونیک نیز به صورت پایلوت در شهرستان کردکوی آغاز شده بود و قرار شد این طرح در همه پاراکلینیک‌ها اجرا شود. برای همین آموزش‌های لازم به پزشکان طرف قرارداد داده می‌شود؛ اگر به هر دلیلی پزشکی نتواند و نخواهد در این طرح مشارکت کند دیگر امکان نسخه نویسی در دفترچه‌ها را ندارند و فقط می‌تواند استحقاق‌سنجی کرده و در سربرگ‌های خود نسخه بنویسد.

اعلام تعرفه‌های پزشکی در استان

مدیرکل بیمه سلامت استان با اشاره به تصویب و ابلاغ تعرفه‌های پزشکی امسال گفت: طبق قانون باید تورم و استهلاک سرمایه و برخی شاخص‌های دیگر برای تعیین تعرفه‌ها در نظر گرفته و سپس تصویب شود. در کشور به طور متوسط تعرفه پزشکان عمومی 20 درصد، پزشکان متخصص، فلوشیپ، کارشناسان پروانه‌دار، ماماها 20 درصد و روانپزشکان 26 درصد نسبت به سال قبل افزایش یافته است.

وی گفت: در استان‌ها دانشگاه علوم پزشکی کارگروهی متشکل از نماینده بیمه پایه، بیمه‌های تکمیلی، نماینده استانداری، رئیس شورای هماهنگی نظام پزشکی تشکیل داده و درباره درصد افزایش این تعرفه‌ها تصمیم‌گیری می‌کنند.

کمانگری اضافه کرد: در این جلسه مطالب مختلفی مطرح شد و با توجه به افزایش نرخ تورم و تعطیلی مطب‌ها از اسفندماه، سقف این تعرفه برای خدمات پزشکی در استان به تصویب رسید.

وی بیان داشت: فقط هرساله 10 درصد تخفیف از سوی بیمارستان‌های خصوصی استان برای بستری بیمه‌شدگانی که فاقد بیمه تکمیلی هستند، در نظر می‌گرفتند که امسال با توجه به شرایط بیمارستان‌ها و مراجعه کمتر مردم، هنوز با این موضوع موافقت نشده است.

بیمارستان‌های خصوصی در آستانه ورشکستگی

کمانگری با اشاره به کاهش مراجعات مردم به مراکز درمانی و بیمارستان‌ها در پی شیوع بیماری کرونا گفت: متأسفانه شیوع این بیماری سبب شده که افرادی که دارای برخی بیماری‌های مزمن هستند و نیاز به مراقبت مستمر دارند، کمتر به بیمارستان‌ها مراجعه کنند.

وی گفت: استاندار در جلسه کارگروه تعیین تعرفه پزشکی از رئیس دانشگاه علوم پزشکی خواست تا موضوع پرداخت تسهیلات کم بهره به بیمارستان‌های خصوصی را پیگیری کند. چون اغلب این بیمارستان‌ها در آستانه ورشکستگی قرار گرفتند و با این تسهیلات شاید بتوان جلوی تعدیل نیروها را در این مراکز گرفت.

مدیرکل بیمه سلامت استان ادامه داد: در حال حاضر بیمارستان صیادشیرازی که سانتر اصلی بیماران کرونایی بود از حالت کووید خارج شده و سایر بیماران را پذیرش می‌کند و فقط 7 بیمار در بخش آی سی یو دارد که از قبل در این بیمارستان بستری بوده‌اند.

وی ادامه داد: وضعیت هم در 4 شهرستان سفید شده و طبق گفته‌های مسئولان علوم پزشکی در روزهای آینده وضعیت شهرستان‌های آزادشهر و مینودشت نیز سفید خواهدشد.

پرداخت بیش از 250 میلیارد تومان از مطالبات مراکز خصوصی و دانشگاهی

مدیرکل بیمه سلامت استان همچنین از پرداخت بخش زیادی از مطالبات مراکز دانشگاهی و خصوصی خبر داد و گفت: از سال گذشته تا کنون نزدیک به 80 میلیارد تومان از مطالبات بخش خصوصی و 177 میلیارد تومان از مطالبات بیمارستان‌های دانشگاهی پرداخت شده است.

وی گفت: در میزان پرداخت‌ها گلستان نسبت میانگین کشور یک تا یک ماه و نیم جلوتر است. در سطح یک روستایی نیز 43 میلیارد تومان برای حقوق پزشکان، ماماها و دندان پزشکان و 50 میلیارد تومان نیز از محل ارزش افزوده به دانشگاه علوم پزشکی استان پرداخت شد.

کمانگری با اشاره به پوشش بیمه‌ای یکهزار و 680 بیمارخاص در استان بیان داشت: سال گذشته برای درمان بیماران دیالیزی و پیوندکلیه، ام اس، تالاسمی و هموفیلی 31 میلیارد تومان هزینه شده است.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار