در روزهای اخیر بیماری کرونا در برخی مناطق استان گلستان شیوع بیشتری پیدا کرده به گونه‌ای که تقریبا نیمی از استان در وضعیت قرمز قرار دارد و مسئولان بهداشتی درباره کمبود تخت‌های بیمارستانی در برخی شهرها هشدار می‌دهند.

احتمال کمبود تخت‌های بیمارستانی در برخی شهرهای استان گلستان وجود دارد

به گزارش گلستان ۲۴؛ به نقل از تسنیم از گرگان، اوج‌گیری دوباره کرونا در هفته‌های اخیر سبب شد تا تعداد مبتلایان و بستری‌شدگان کرونایی در استان به‌طور چشمگیری افزایش پیدا کند.

این در حالی است که تا دو هفته قبل 4 شهر استان گلستان وضعیت سفید داشت و 10 شهر در وضعیت زرد بود و مسئولان ابراز امیدواری می‌کردند که تعداد شهرهای سفید افزایش پیدا کند اما به یک باره اوضاع تغییر کرد. با مراجعات به مراکز درمانی و بیمارستان‌ها به یک باره افزایش یافت و شهرهای زرد، قرمز و شهرهای سفید نیز به وضعیت زرد درآمدند.

اوضاع در شرق استان و در شهرهای ترکمن‌نشین به‌علت عدم رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و برگزاری مراسمات عروسی و عزا وخیم است. مراکز درمانی و بیمارستانی شهرستان گنبدکاووس به‌عنوان سانتر اصلی بستری و درمان بیماران کرونایی به‌شدت با افزایش بار مراجعات روبه‌رو است.

بیانی فرماندار کلاله اعلام کرده که تعداد بیماران کرونایی در این شهرستان یک باره 7 برابر افزایش یافته است و از اعمال محدودیت‌های شدید در این شهرستان خبر داده است.

در گالیکش هم فرماندار این شهرستان وضعیت را خطرناک توصیف کرده و گفت: برای پیشگیری از شیوع موج دوم ویروس کرونا و تغییر وضعیت قرمز در شهرستان گالیکش با تجمعات و ازدحام در پارک‌ها، هتل‌ها و تالارها و برگزاری مراسمات عروسی و عزا و غیره به هر طریق ممکن، برخورد قانونی خواهد شد.

میرزایی تأکید کرد: رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی، فاصله‌گذاری اجتماعی و استفاده از  ماسک و دستکش بیش از گذشته از سوی مردم ضرورت دارد. در غیر این صورت محدودیت‌های بیشتری در سطح شهرستان اعمال می‌شود.

آن گونه که معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی استان گفته وضعیت در برخی از شهرستان‌ها وخیم است و احتمال دارد در یکی دو روز آینده با کمبود تخت‌های بیمارستانی در این شهرها روبه‌رو شویم.

سراج‌الدین عارف‌نیا در این باره اظهار داشت: به رغم اینکه در یکی دو هفته اخیر با توجه به افزایش بیماری از مردم خواهش کردیم مراسم برگزار نکنند و اگر هم دعوت می‌شوند در این تجمعات شرکت نکنند، این اتفاق نیفتاده است. انگار ترس از کرونا ریخته و مردم به‌دنبال همزیستی مسالمت‌آمیز با این بیماری هستند.

وی با بیان اینکه بار و فشار این رفتارها به کادر درمانی وارد می‌شود، افزود: اگر همین روند ادامه داشته باشد در بیمارستان گنبدکاووس تا یکی دو روز آینده تخت خالی نخواهیم داشت، در شهرستان‌های کلاله و علی آبادکتول بیمارستان‌ها خیلی شلوغ شده است.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی استان گفت: نیاز ما از نظر درمانی و تخت‌های بیمارستان به شدت در حال افزایش است و با افزایش بار مراجعات، پرسنل و کادردرمانی نیز در معرض بیماری کرونا قرار دارند. این روند ممکن است ما را با کمبود نیروی درمانی هم روبه‌رو کند.

وی تأکید کرد: مردم باید دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت کرده و از حضور در اجتماعات و مراسمات خودداری کنند. در غیر این صورت آمار مرگ و میر افزایش خواهد یافت.

عارف‌نیا بیان داشت: خواهش ما از ناقلان و کسانی که مبتلا هستند این است که خود را در خانه قرنطینه کنند، کسی که کوچکترین علایم بیماری کرونا را دارد باید در خانه بماند.

وی گفت: اگر کسی که کرونا دارد ماسک نزند و وارد جامعه شوند و طرف مقابلش حتی اگر ماسک زده باشد، تا 50 درصد احتمال مبتلا کردن آن فرد وجود دارد.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی استان تأکید کرد: الان زمان برگزاری عروسی‌ها و مراسمات عزا نیست. در حال حاضر پیک بیماری در شهرستان‌های ترکمن‌نشین است و با توجه به اعیادی که در پیش است در صورت برگزاری مراسمات، تعداد بیماران در شهرستان‌های فارس‌نشین بیشتر خواهدشد.

وی خاطرنشان کرد: نیرو، تجهیزات و امکانات بیمارستانی ما محدود است و ظرفیت مشخصی دارد؛ مردم باید فاصله‌گذاری اجتماعی و دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت کنند تا بیشتر از این دچار مشکل نشویم.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار