در هفته‌های اخیر تعداد مبتلایان به کرونا در شهرها و روستاهای استان گلستان افزایش یافته و با توجه به محدودیت تخت‌های بیمارستانی وضعیت استان به مرز بحران نزدیک می‌شود.

تکمیل ظرفیت بیمارستان‌های استان گلستان/ روند افزایش تعداد مبتلایان ادامه دارد

به گزارش گلستان ۲۴؛ به نقل از تسنیم از گرگان، از نیمه‌های خردادماه بیماری کرونا بار دیگر در گلستان اوج گرفت و تعداد زیادی از مردم را به ویژه در روستاها مبتلا کرد.

مسئولان بهداشت و درمان استان از شرایط اسفندماه سال گذشته به ویژه در شهر گرگان با عنوان یک « فاجعه»  یاد می‌کنند و معتقدند در صورتی که روند کنونی ادامه داشته باشد، از رکورد اسفندماه هم عبور خواهیم کرد.

در کنار آمار افزایش تعداد مبتلایان و بستری‌شدگان که حدود 40 درصد آنان بدحال هستند و نیاز به مراقبت‌های ویژه دارند، وضعیت تخت‌های بیمارستانی استان نیز چندان مناسب نیست.

گلستان با حدود دو میلیون نفر جمعیت فقط 2 هزار تخت بیمارستانی دولتی دارد و حدود یکهزار تخت نیز در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی خصوصی ایجاد شده است.

با همه‌گیری دوباره بیماری کرونا زخم کهنه کمبود امکانات بهداشتی و درمانی بار دیگر سر باز کرده است. برخی شهرستان‌ها مانند مراوه‌تپه بیمارستان ندارد و همه‌گیری بیماری در این شهرستان، کار درمان و بستری بیماران را به شدت سخت خواهد کرد.

غلامرضا منتظری، عضو مجمع نمایندگان استان گلستان در مجلس شورای اسلامی در این باره به خبرنگار تسنیم گفته که با توجه به کمبودهایی که حوزه بهداشت و درمان استان دارد جلسه‌ای را با هماهنگی دانشگاه علوم پزشکی استان با وزیر بهداشت داشتیم که آنجا قول‌هایی برای بهبود وضعیت امکانات و بودجه به استان داده شد.

چند روز قبل هم معاون توسعه وزارت بهداشت نیز به استان گلستان سفر کرد تا کم و کاستی‌های بخش بهداشت و درمان در کنار مطالبات کادردرمانی و پرستاران را هم بررسی کند و او هم قول‌هایی برای افزایش تخت‌های بیمارستانی و تجهیزات درمانی و غیره داد.

اما این روزها همچنان تعداد مبتلایان به کووید 19 در حال افزایش است. معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان گفته همه شهرهای استان به وضعیت قرمز کرونایی درآمده است. دو شهر علی آبادکتول و مراوه تپه به ترتیب با بستری 2 و 4 بیمار دیگر از وضعیت نارنجی به قرمز در می‌آیند.

تخت‌های بستری دیگر جوابگوی نیاز استان نیست، بار بستری‌ها از تعداد بیماران ترخیص شده بیشتر است و در شهرستانی مانند گنبدکاووس ظرفیت‌ تخت‌های بیمارستانی تکمیل شده و ناچار بیماران کرونایی به شهرهای اطراف و حتی گرگان اعزام می‌شوند.

با اینکه برای کنترل شیوع این بیماری در استان برخی ممنوعیت‌ها و محدودیت‌ها وضع شده اما هنوز روند ابتلا به کرونا در شهرستان‌های مختلف افزایشی است.

عارف‌نیا، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی استان نیز از وضعیت بحرانی بسیاری از مناطق گلستان به سبب شیوع ویروس کرونا خبر داده و گفته همچنان پذیرش بیماران با علائم کووید 19 در بیمارستان‌ها، بیشتر از ترخیصی‌ها است. در حال حاضر روزانه بیش از یکصد  بیمار با علائم حاد تنفسی در مراکز درمانی گلستان بستری می‌شوند و ادامه همین روند، به زودی تکمیل ظرفیت پذیرش را سبب می‌شود.

توصیه مسئولان بهداشت و درمان استان جدی گرفتن این ویروس مرگبار است. درست است که مردم از محدودیت‌های چندماه اخیر خسته شده‌اند اما کادر درمانی هم خسته و فرسوده شده است.

از دیگر سو بهترین راه برای مقابله با این بیماری پیشگیری از ابتلا به آن است که در این بخش هم بیرون نرفتن‌های غیرضروری از منزل، عدم حضور در اجتماعات، عدم برگزاری و شرکت در عروسی و عزا، استفاده از ماسک، رعایت فاصله فیزیکی و شستشوی مکرر دست‌ها بهترین راهکار برای مبارزه و شکست کرونا است.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار