مدیرکل میراث ‌فرهنگی گلستان:

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع ‌دستی استان گلستان از ثبت ملی پنج بنای تاریخی شهر تاریخی استرآباد(گرگان) در فهرست آثار غیرمنقول کشور خبر داد.

۵ بنای شهر تاریخی استرآباد ثبت ملی شد

به گزارش گلستان ۲۴؛ به نقل از روابط عمومی و امورفرهنگی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان گلستان، احمد تجری اظهارکرد: در جلسه اخیر شورای ملی ثبت کشور که با حضور مصطفی پورعلی مدیرکل ثبت آثار کشور و اعضای شورای ملی ثبت کشور برگزار شد، پنج اثر میراث غیرمنقول از استان گلستان در فهرست آثار ملی کشور ثبت و واجد ارزش شناخته شد.

وی خاطرنشان کرد: این پنج اثر تاریخی که در شهر تاریخی استرآباد (گرگان) قرار دارد و متعلق به دوره قاجاریه است شامل تکایای محله نعلبندان، خانه تاریخی آسیابان، خانه تاریخی قوانلو، خانه تاریخی ملا صنم بقال و خانه تاریخی میر سلطان استرآبادی می شود.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گلستان تصریح کرد: با ثبت آثار در فهرست میراث غیرمنقول قوانین حاکم و جاری کشور به‌عنوان چتر حمایتی این آثار قرارگرفته و در کنار دیگر دستگاه‌های متولی به حفاظت و ماندگاری آثار ثبت شده کمک خواهد کرد.

تجری اظهار امیدواری کرد: با توجه به وجود مواریث نامنقول فراوان در استان گلستان، با ثبت این بناهای ارزشمند در فهرست آثار ملی، گام‌های ارزنده‌ای برای حفظ مواریث ارزشمند نگارستان ایران برداشته‌شده و زمینه‌های جلب و جذب گردشگران داخلی و خارجی به این استان بیش‌ازپیش فراهم شود.

لوح ثبت این آثار پس از طی تشریفات قانونی با امضا وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کشور صادر و ابلاغ خواهد شد.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار