مدیر کل شیلات گلستان گفت: طی سال های خدمت دولت تدبیر و امید، پرورش ماهیان خاویاری در مزارع منفرد استان، با رشد قابل توجه 16 برابری همراه بوده است.

 رشد 16 برابری تولید ماهیان خاویاری در استان گلستان

به گزارش گلستان ۲۴؛ به نقل از روابط عمومی سازمان شیلات ایران، مهندس سید جواد قدس علوی با اعلام این خبر تصریح کرد: حجم تولید این ماهیان در استان از 4 تن در سال 92 به رقم 65 تن در سال 99 رسیده است.

وی با اشاره به سطح زیر این مزارع خاطرنشان کرد: در سال 92 تنها 3 هکتار مزرعه منفرد پرورش ماهیان خاویاری در استان داشتیم که در سال 99 این سطح 8.3 هکتار رسیده است.
وی افزود: همچنین با ایجاد این مزارع در سال 92 تنها برای 3 نفر ایجاد شغل شده بود که در حال حاضر 39 نفر مشغول به کار در مزارع منفرد پرورش ماهیان خاویاری استان هستند.
مدیر کل شیلات گلستان تصریح کرد: هم اکنون تعداد 6 مزرعه منفرد پرورش ماهیان خاویاری در استان با ظرفیت اسمی تولید 79 تن فعال هستند.
مهندس قدس علوی سواحل استان را زیستگاه اصلی ماهیان خاویاری کشور دانست و اظهار کرد: از قدیم الایام این منطقه با خاویار در کشور شناخته می شد و در حال حاضر نیز تلاش می کنیم زمینه احیای این فعالیت اقتصادی را در استان فراهم آوریم.
وی ادامه داد: بر همین اساس ایجاد مجتمع پرورش ماهیان خاویاری در گمیشان در دستور کار شیلات قرار دارد که به عنوان بزرگترین مجتمع پرورش ماهیان خاویاری در دنیا شناخته می شود.
مهندس قدس علوی در خصوص ظرفیت های این مجتمع گفت: این مجتمع با هدف تولید 4000 تن گوشت و 300 تن خاویار، با مساحت 500 هکتار و اشتغالزایی 2400 نفر به طور مستقیم و غیرمستقیم در قالب 200 مزرعه با هزینه 20000 میلیارد ریال در حال عملیاتی شدن است که در مرحله اول آن 4 مزرعه به صورت پایلوت با ظرفیت هر مزرعه 20 تن تولید گوشت و 1.5 تن خاویار با اعتباری بالغ بر 400 میلیارد ریال توسط بخش خصوصی در حال اخذ مجوزهای لازم می باشد.
مدیر کل شیلات گلستان در پایان گفت: امیدواریم بتوانیم با ایجاد این مجتمع نقش بسزایی در اشتغالزایی، تولید و رشد اقتصادی کشور و استان داشته باشیم.

 

 

ارسال نظر

آخرین اخبار