روحانی اهل سنت گلستان، محبت به اهل بیت پیامبر (ص) به‌ویژه امام حسین(ع) را برای اهل سنت مایه افتخار دانست و گفت که مردم ترکمن این استان هر ساله در ماه محرم با برگزاری مراسم ختم صلوات و قرآن و نیز روزه گرفتن و صدقه دادن، در غم شهدای کربلا سوگواری می‌کنند.

ترکمن‌های گلستان در غم شهیدان کربلا سوگواری می‌کنند

به گزارش گلستان ۲۴؛ آخوند عبدالجلیل فرهمند روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، ماه محرم و ایام شهادت امام حسین (ع) و یارانش را به تمام مسلمانان جهان تسلیت گفت و اظهارداشت که از نگاه اهل سنت اباعبدالله حسین(ع)، امام هدایت و آزادی است و مومنان در پرتوی حیات عالمانه و سعادتمندانه این امام شهید می‌توانند به اهداف و آرمان‌های بلند انسانی خود دست یابند.

وی بابیان اینکه مسلمانان به خصوص اهل سنت به دوستی با اهل بیت پیامبر(ص) افتخار می‌کنند، افزود: به تایید قرآن، خاندان و اهل بیت پیامبر(ص) بویژه حضرت امام حسین(ع) تا روز قیامت مشعل‌دار هدایت و نجات انسانیت هستند و محبت و دوستی آنان مایه مباهات هر انسانی قلمداد می‌شود. 

مدرس حوزه علمیه اهل سنت شهرستان‌های کلاله و مراوه‌تپه اضافه کرد: عالمان دینی اهل سنت، امام حسین(ع) را راهی برای هدایت انسان‌ها به سمت خداوند به عنوان محبوب حقیقی می‌دانند و فقط یک عده محدود به وصیت رسول مکرم اسلام (ص) در محبت به این بزرگوار عمل نکردند و با به شهادت رساندن این شهسوار کربلا، ننگ ابدی را برای خود خریدند.

آخوند فرهمند تصریح کرد: ترکمن‌ها حرمت زیادی برای ماه محرم قائل هستند و این ماه به ویژه روزهای تاسوعا و عاشورای حسینی را فرصت خوبی برای گسترس دوستی می‌دانند و افرادی را که به دلایل مختلف با یکدیگر قهر هستند، به احترام این ماه و امام حسین(ع)، آشتی می‌دهند.

وی با اشاره به برخی مراسم‌های ترکمن‌های استان گلستان در ماه محرم، گفت: پخت غذای نذری مانند سوپ، آش و نان‌های محلی و توزیع آن بین همسایگان، روزه گرفتن به یاد تشنگی و گرسنگی شهدای کربلا در روزهای تاسوعا و عاشورای حسینی، خواندن نمازهای مستحبی، ختم قرآن و صلوات و نثار آن به روح امام حسین(ع) و یاران شهیدش بخشی از این مراسم‌ها است.

این روحانی اهل سنت گلستان افزود: مردان ترکمن با حضور در مساجد و خانم‌های ترکمن در خانه به صورت دسته جمعی هر ساله ماه محرم مراسم ختم صلوات و قرآن برگزار می‌کنند که امسال با توجه به شرایط کرونایی جامعه این رسم دیرینه از طریق شبکه مجازی در حال برگزاری است.

آخوند فرهمند ادامه داد: برپایی سفره افطاری برای روزه داران بعد از نماز مغرب و عشا در مساجد مرسوم است و سخنران مراسم به تبیین واقعه کربلا و از خود گذشتگی امام حسین(ع) برای دفاع از ارزش‌های واقعی دین اسلام می‌پردازد اما امسال به خاطر کرونا این مراسم در جمع‌های کوچک خانوادگی برگزار می‌شود.

وی همچنین گفت: در بین ترکمن‌ها رسم است اگر خانواده‌ای فرزند دوقلو پسر به دنیا بیاورد برای نشان دادن محبت و ارادت خود به خاندان عصمت و طهارت (ع) نام کودکان خود را حسن و حسین می‌گذارد زیرا یاد واقعه کربلا و فداکاری امام حسین(ع) بغض و اندوه را در دل هر انسان آزاده‌ای می‌اندازد.   

گفته می‌شود یک سوم جمعیت یک میلیون و ۸۵۰ هزار نفری گلستان را ترکمن‌های اهل سنت تشکیل می‌دهند.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار