معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی گلستان با اشاره به فعالیت نقاهتگاه بیماران کرونایی در استان از امروز گفت: اگر مردم نکات بهداشتی و قرنطینه خانگی را رعایت نکنند، بیمارستان‌ها جوابگوی نیاز مراجعه‌کنندگان نخواهد بود.

فعالیت نقاهتگاه بیماران کرونایی در استان گلستان آغاز شد

به گزارش گلستان ۲۴؛ سراج‌الدین عارف‌نیا در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در گرگان، با بیان اینکه در حال حاضر حدود 850 نفر در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی بستری هستند اظهار داشت: در شرایط فعلی با معضلی تحت عنوان ماندگاری بالای بیماران در مراکز درمانی و بیمارستان‌ها و ترخیص کمتر از میزان بستری روبه‌رو هستیم. اگر روزانه متوسط 50 نفر بستری داریم اما ترخیص ما حدود 10 نفر است.

وی گفت: اگر مردم توصیه‌های بهداشتی را رعایت نکنند به مرحله‌ای خواهیم رسید که بیمارستان‌ها جوابگوی مراجعات بیماران نخواهد بود و این روند کار ما را سخت‌تر خواهد کرد.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی استان افزود: نقاهتگاهی که از امروز فعالیت خود را آغاز خواهد کرد و مشتمل بر 200 تخت است و می‌تواند تا حدودی مشکلات ما را برطرف کند.

وی با بیان اینکه در استان تلاش می‌کنیم از برگزاری هر گونه تجمع حتی در نمازهای جمعه و جماعات جلوگیری شود خاطرنشان کرد: در عین حال امکان تعطیلی برخی اماکن مانند نانوایی‌ها وجود ندارد. به‌رغم همه تأکیداتی که برای حفظ و رعایت فاصله یک متری به مردم داشتیم اما کمتر کسی این موارد را رعایت می‌کند. در بانک‌ها نیز چنین شرایطی داریم و صندلی‌ها در کنار هم قرار گرفته و ارباب رجوع در فاصله خیلی کمی از هم می‌نشینند.

عارف‌نیا به مردم توصیه کرد زمانی که برای خرید به فروشگاه‌ها مراجعه می‌کنند، دست‌های خود را به چشم، دهان و بینی خود نزنند و بلافاصله پس از دسترسی به آب، دست‌های خود را با آب و صابون بشویند یا با مواد دیگر ضدعفونی کنند.

وی هم چنین گفت: کسانی که دچار آسم و آلرژی هستند نیز بهترین ماده ضدعفونی کننده برای شستن دست‌ها، آب و صابون است. در برخی خانواده‌ها وسواس بیش از حد ایجاد شده و مدام با ماده‌های سفید کننده استفاده می‌شود، در حالیکه ضدعفونی دستگیره‌های در منزل زمانی که فرد جدیدی وارد خانه می‌شود، ضروری است و سپس این فرد باید دست‌های خود را با آب و صابون بشوید بنابراین دیگر نیازی به استفاده مکرر از مواد ضدعفونی کننده نیست.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی استان افزود: ماسک برای بیمارانی که در منزل حضور دارند، کسانی که از فرد بیمار نگهداری می‌کنند و کسانی که وارد اماکن تجمعی می‌شوند، نیاز است برای تهیه ماسک هم مردم می‌توانند از پارچه‌های تیترون استفاده کنند و پس از استفاده آن را شستشو داده و اتو بکشند و مجدد استفاده کنند.

وی تأکید کرد: همه باید نگهبان خود باشند و از خود محافظت کنند، مردم اگر همکاری نکنند وضعیت به‌زودی به حالت عادی برنمی‌گردد.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار