قالیباف: در مدرسه‌ای تحصیل کردم که ۴۰ شهید داد

به گزارش گلستان ۲۴؛ به نقل از مشرق، محمد باقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی در صفحه اینستاگرام خود درباره دیدار با اعضای شورای مرکزی جامعۀ اسلامی فرهنگیان نوشت: درخصوص اهمیت آموزش و پرورش صحبت کرده ام، چرا که مشکلات آن را با گوشت و استخوان خویش درک کرده ام. بنده در مدرسه ای تحصیل کرده ام که در آن تعداد زیادی از نیروهای انقلابی مشغول به تحصیل بودند و بعد از انقلاب اسلامی چهل نفر از آنها در دوران دفاع مقدس به شهادت رسیدند.

اگر بخواهیم مشکلات حوزه آموزش و پرورش را رفع کنیم، در گام نخست باید به ارتقای منزلت معلمان بیاندیشیم، به گونه ای که احترام آنها از خانواده تا مسجد، کلاس و مدرسه حفظ شود، چرا که تامین معیشت و مادیات آنها مقدمه کار است و ارتقای شأن معلمان از همه این موارد بالاتر است.

تحول حوزه آموزش و پرورش، تعامل قوای مجریه و مقننه را می طلبد، چرا که اگر این مهم محقق شود، رفع تمام مشکلات در این بخش امکانپذیر خواهد بود، ضمن اینکه از این طریق می توان به گونه ای برنامه ریزی کرد که وزارت آموزش و پرورش در یک دهه آینده در مسیر درستی قرار گیرد که نتیجه آن ایجاد تحول در تمام حوزه های اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی کشور خواهد بود.

تحول نظام آموزشی کشور از طریق چهار رویکرد کارآمدسازی، مردمی سازی، هوشمندسازی و شفاف سازی امکانپذیر است که به موازات یکدیگر و به صورت درهم تنیده و در قالب برنامه کارشناسانه دقیق پیش رود.

اهمیت ارتقای وضعیت دانشگاه فرهنگیان از این جهت است که بتواند نیروهای باانگیزه و با تجربه ای را جهت ورود به حوزه آموزش و پرورش کشور تربیت کند، چرا که شاهد این معضل بوده ام که تعدادی از نیروهای فعال در حوزه آموزش و پرورش به این شغل به عنوان محلی برای ارتزاق نگاه کرده و ارتقای این بخش را از جمله وظایف خود نمی دانستند و این در حالی است که باید به این نکته توجه کنند که ما فرزندانمان را به آنها می سپاریم.

بنده کمیسیون آموزش و تحقیقات، فراکسیون فرهنگیان را به تشکل‌های فرهنگی کشور پیوند می‌دهم تا برنامه ریزی دقیقی با اولویت بندی موضوعات در جهت تحول نظام آموزشی کشور انجام دهند، ضمن اینکه در این مسیر لازم است فارغ از سیاست زدگی و سیاست بازی از تمام ظرفیت ها استفاده شود تا بتوانیم به نقطه قابل قبولی برسیم.

تحول در نظام آموزشی در گرو تقویت چهار رکن اصلی نظام آموزشی یعنی مدرسه، مسجد، منزل و محل زندگی است و اگر هر کدام از اینها از زنجیره حذف شود نتیجۀ مطلوبی به همراه نخواهد داشت.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار