معاون میراث‌فرهنگی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گلستان گفت: معاونت میراث‌فرهنگی و پایگاه بافت تاریخی گرگان در راستای ارتقا سیمای محدوده تاریخی شهر گرگان، دیوارنگاری برخی نماهای آسیب‌زننده به منظر این بافت تاریخی را در قالب پیشنهادی به مدیریت شهری گرگان ارائه کرده است.

پیشنهاد دیوارنگاری در بافت تاریخی گرگان به مدیریت شهری
به گزارش گلستان ۲۴؛ به نقل از روابط‌عمومی و امور فرهنگی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گلستان، سارا اخوت امروز سه‌شنبه 20 آبان‌ماه 99 با اعلام این خبر گفت: در سنوات گذشته در محدوده شهر تاریخی استرآباد ایزوگام فویل‌دار در تمامی نماهای غربی یا نماهای مشرف‌به همسایگی مورداستفاده قرار می‌گرفت که به لحاظ منظر آسیب جدی در بافت تاریخی ایجاد کرده است.
او اضافه کرد: این دیواره‌های ایزوگام شده علاوه بر مخدوش کردن سیمای شهر موجب تغییر اقلیم محلی و انعکاس شدید نور به عرصه‌های عمومی و القای حس رهاشدگی و ناامنی در میان شهروندان می‌شد.
اخوت بیان کرد: معاونت میراث‌فرهنگی و پایگاه بافت تاریخی گرگان در راستای بهبود این شرایط، دیوارنگاره‌ها را به‌عنوان سیاست مهمی در ارتقا سیمای این محدوده تاریخی و شهر گرگان به مدیریت شهری پیشنهاد کرده است. این مهم علاوه بر ارتقا سیمای شهر موجب تقویت خوانایی و زندگی می‌شود و حس اکتشاف و گردشگری و گشت‌وگذار گردشگران در محدوده تاریخی را القا می‌کند.
او خاطرنشان کرد: این سیاست در بسیاری از بافت‌های باارزش تاریخی سراسر جهان مرسوم بوده که این امر ارزش‌های بافت‌های تاریخی به جهت قرابت فرهنگی، تاریخی و اجتماعی افزوده است.
معاون میراث‌فرهنگی گلستان گفت: این دیوارنگاری‌ها می‌تواند با رعایت هماهنگی زمینه تاریخی و موضوعاتی همچون ثبت، مکان رویدادها، مکان‌های تاریخی یا متعلق به مشاهیر و افسانه‌های محلی و ملی عجین شود.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار