رییس اداره پنبه و دانه روغنی سازمان جهاد کشاورزی:

رییس اداره پنبه و دانه های روغنی سازمان جهادکشاورزی گلستان گفت: کلزاکاران این استان شمالی در تولید این محصول راهبردی، رتبه نخست را در بین استان ها در اختیار دارند.

گلستان رتبه نخست کشت کلزا در کشور را دارد

به گزارش خبرنگار گلستان 24، علی موسی خانی اظهار کرد: رییس اداره پنبه و دانه های روغنی سازمان جهادکشاورزی گلستان اظهار کرد: رویکرد سازمان جهادکشاورزی استان برای گسترش کشاورزی قراردادی زراعت کلزا بوده و از سال زراعی قبل هم با بستن قرارداد پنج ساله با ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) ، این طرح کلید خورده و در نخستین سال اجرای آن این ستاد موفق شد در سطح بیش از ۲۰ هزار هکتار با کلزاکاران شمال استان قرار داد بسته و محصول تولید شود.

وی افزود: موفقیت ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) در نخستین اجرایی طرح کشاورزی قراردادی زراعت کلزا در استان، باعث شده تا امسال که در آستانه شروع قرارداد و زراعت این دانه روغنی در استان قرار داریم، آستان قدس رضوی برای کشت در سطح ۲۰ هزار هکتار و کارخانه روغن کشی "کیهان تجارت دایان" مستقر در شهرستان بندرترکمن برای کشت در سطح پنج هزار هکتار، جهت انعقاد قرارداد اعلام آمادگی کنند.

وی ادامه داد: سازمان جهادکشاورزی استان برای توسعه کشاورزی قراردادی در حوزه دانه های روغنی، استقبال می کند و آماده همکاری با سرمایه گذاران در این حوزه در راستای حمایت از بهره برداران منطقه و رفع نگرانی آن ها از تامین نهاده ها و فروش، رونق تولید و کمک به خودکفایی کشور از واردات این محصولات است.

وی همچنین از برنامه قرارداد کشاورزی زراعت کلزا توسط ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) برای دومین سال اجرای تفاهم نامه در سطح ۴۰ هزار هکتار در استان خبر داد و گفت: امسال این ستاد به خدمات خود علاوه بر تسهیلات سال قبل، تامین ۶۸ کارشناس و تهیه خودرو برای سرکشتی به مزارع کلزا را اضافه کرده است.

موسی خانی در خصوص تقویم انعقاد قرارداد زراعت کلزا و آغاز کشت آن در استان، افزود: عملیات بستن قرارداد با کشاورزان منطقه آغاز شده و کشت زمستانه از اواخر شهریورماه و کشت در مناطق دشت هم از ۱۵ مهر به طور رسمی اجرا می شود.

وی با بیان این که اکنون ۲۲۰ تن بذر کلزا برای کشت در سال زراعی جدید تهیه و آماده توزیع دارد، گفت: این میزان تا ۴۳۰ تن از سوی سازمان جهادکشاورزی استان برنامه ریزی شده و تا پایان کشت در اختیار کشاورزان منطقه قرار داده خواهد شد.

رییس اداره پنبه و دانه های روغنی سازمان جهادکشاورزی گلستان بیان کرد: امسال برنامه کشت کلزا تعیین شده توسط وزارتخانه برای استان گلستان در سطح ۹۰ هزار هکتار بوده و پنج هزار هکتار از پارسال بیشتر شده است.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار