مدیرعامل آب منطقه‌ای استان گلستا‌ن گفت: ۱۶ هزار و ۳۷۰ هزار حلقه چاه غیر مجاز داریم و همکاران ما تلاش‌های زیادی داشتند و ۲ هزار و ۶۰۰ حلقه چاه غیرمجاز تعیین تکلیف شده و ۲ هزار و ۴۵۰ حلقه مسدود شده است.

انسداد ۲ هزار و ۴۵۰ حلقه چاه غیر مجاز در گلستان

به گزارش گلستان24؛علی نظری صبح امروز در ‌گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار داشت: ‌یک‌هزار و 400 مترمکعب سرانه آب در استان گلستان است که از میانگین کشوری است و علت آن تراکم جمعیت در استان است.

مدیرعامل آب منطقه‌ای استان گلستا‌ن‌ تصریح کرد:‌ 16 هزار و 370 هزار حلقه چاه غیر مجاز داریم و همکاران ما تلاش‌های زیادی داشتند و 2 هزار و 600 حلقه چاه غیرمجاز تعیین تکلیف شده و 2 هزار و 450 حلقه مسدود شده که سبب شده 50 هزار متر مکعب آب آبخوان بازگردد. لایروبی سد وشمیگر پرهزینه است و دیوارسازی به اندازه 2 متر در این سد افزایش یافته و به دنبال تامین اعتبار هستیم که سرریز این سد را اجرایی کنیم که هزینه آن بالا است.

وی افزود: سد وشمیگر و نرماب آب 11 هزار هکتار اراضی کشاورزی فعلی را تامین می‌کند و به دنبال این هستیم که به 18 هزار هکتار برسانیم تا سد احیاء شود. در بخش زهکشی اراضی اولویت‌دار 450 هزار هکتار توسط شرکت آب منطقه‌ای مطالعه شد و برش 280 هزار هکتاری از دل آن بیرون آمد و از آن 52 هزار هکتار به عنوان اولویت نخست شناخته شد و با تدابیر دولت و تامین اعتبار به استان گلستان 22 هزار هکتار اولویت نخست انجام شده است.

مدیرعامل آب منطقه‌ای استان گلستا‌ن‌ درباره میزان آلاینده‌های مواد آلی آب‌های زهکشی شده و خسارت آن به محیط‌زیست و تالاب تاکید کرد: جهاد کشاورزی ‌ادعای آن را دارد که با زهکشی افزایش راندمان محصول‌های کشاورزی را شاهد بودیم. اگر آلایندگی اراضی زهکشی را ملاک قرار دهیم این مهم به سازمان محیط زیست بازمی‌گردد و خبری که محیط زیست دریافت کردیم این است که با زهکشی توانستیم آب را به تالاب گمیشان برسانیم و ادعا درباره بالا بودن آلایندگی باید بررسی شود.

مدیرعامل آب منطقه‌ای استان گلستا‌ن گفت: ‌بالای 75 درصد پیشرفت فیزکی سد نرماب داشته و با تلاش همکاران ما از سال 1394 در یک مقطع 52 میلیارد تومان و در یک مقطع دیگر 20 میلیارد تومان اعتبار دریافت کردیم و شتابان کار می‌کنیم.

/تسنیم

ارسال نظر

آخرین اخبار