بعد از چند هفته غیبت تخم‌مرغ تنظیم‌بازاری در برخی مراکز فروش معلوم شد دلیل این اتفاقات تنها برای گران‌تر کردن این قلم کالا از سبد خانوارهاست، رشد پلکانی و صعود تخم‌مرغ دولتی به قله 16 هزار و 500 تومان حاکی از آن است که دلال‌ها نقش موفق‌تری نسبت به ستاد تنظیم بازار دارند.

گران‌تر شدن تخم‌مرغ مشکل صف‌های طولانی را حل کرد/ نقش «دلال» موفق‌تر از ستاد تنظیم‌بازار

به گزارش گلستان ۲۴؛ به نقل از فارس از گرگان، تخم‌مرغ‌های دولتی که عرضه آن تا به امروز در مراکز مشخص «هر کیلوگرم ۱۴ هزار و ۵۰۰ تومان» از سوی ستاد تنظیم بازار تعیین شده بود، با زمزمه گرانی بی حساب و کتاب در گروه اقلام کمیاب قرار گرفت و از دایره فروش تنظیم‌بازاری تا حدودی خارج شد.

امروز با اعلام نرخ جدید؛ بالاخره قصه پرغصه صف‌های طولانی مردم در برخی فروشگاه‎های محل توزیع تخم‌مرغ تنظیم‌بازار شکست و این قلم خوراکی در قطب تولید آن از ۱۴ هزار و ۵۰۰ تومان به کیلویی۱۶ هزار و ۵۰۰ تومان به نرخ دولتی رسید.

* از جریحه‌دار کردن افکار عمومی با معدوم‌سازی تخم‌مرغ تا گرانی آن و داغ بر دل مردم

یکی از فروشندگان مرغ و تخم مرغ در گرگان گفت: چند وقت است به خاطر اینکه بحث گرانی تخم مرغ دهان به دهان چرخیده بود ما هم موفق نمی‌شدیم که این کالا را از مراکز کلی‌فروشی خریداری و تخم مرغ را با قیمت ۱۴ هزار و ۵۰۰ تومان به دست مشتری برسانیم به همین دلیل مدتی در مغازه تخم‌مرغ تنظیم‌بازاری نداشتیم.

این فروشنده گرگانی افزود: قیمت‌های بی‌حساب و کتاب مردم را هم کلافه کرده، این مسئله را می‌توان در هنگام خرید از چهره مشتری متوجه شد، هر چه می‌گوییم ما در این آشفته بازار نقشی نداریم و فقط فروشنده هستیم انگار اثری ندارد، واقعا از کسانی که مسوول هستند می‌خواهم کمی به فکر مردم باشند این تورم افسارگسیخته حق مردم نیست.

وی ادامه داد: تخم مرغ کالای خارجی نیست که قیمت دلار و روسای آمریکا روی آن تاثیر بگذارند، یک روز کلیپ‌های معدوم‌سازی تخم‌مرغ را برای جریحه‌دار کردن افکار عمومی منتشر می‌کنند امروز هم با افزایش افسارگسیخته دل مردم را داغ می‌کنند، وجدان هم چیز خوبی است، کاش مسوولان کمی از میز و صندلی فاصله بگیرند و داخل بازار قدم بزنند و صدای مردم را هم بشنوند.

این فروشنده بیان کرد: هر کیلو تخم‌مرغ بدون محاسبه وزن کارتن بصورت کلی برایمان بیش از ۱۹ هزار تومان تمام می‌شود و در بازار آزاد آن را ۲۱ هزار تومان می‌فروشم.

* مسوولان کمی از پشت میزهای‌شان فاصله بگیرند تا از درد مردم خبر داشته باشند

یکی از خریداران که شاهد گفت‌وگوی خبرنگار فارس با فروشنده بود رشته کلام‎مان را قطع کرد و گفت: ستاد تنظیم بازار کجای این پازل نوسان قیمت‌هاست، خوب است مسوولان کمی از پشت میزهای‌شان فاصله بگیرند تا از درد مردم خبر داشته باشند، حقوق کارگری ۲ میلیون تومانی کفاف کدام مخارج را می‌دهد، همین غذای املت این روزها به غذای لاکچری تبدیل شده است.

این مرد جوان ادامه داد: هر روز که برای خرید وارد مغازه می‌شویم یک لیبل به گوشه کالا خورده و مثل بازار ارز و بورس و طلا این اقلام گرانتر می‌شوند امروز یک قیمت و فردا قیمتی دیگر؛ واقعا چه وضعیتی است که برای مردم به وجود آوردند، چرا دلال باید برای بازار تصمیم بگیرد، چرا نقش آنها در قیمت‌گذاری کالا تعیین‌کننده است.

* مصرف روزانه تخم‌مرغ در گلستان ۶۰ تن و تعهد تنظیم بازار ۳۵ تن

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گلستان نیز چند وقت پیش از حل شدن مشکل کمبود تخم مرغ در استان خبر داده بود که قرار است واحدهای تولیدی نیاز مردم را در این زمینه برآورده کنند.

حسین طلوعیان؛ میزان تخم مرغ مورد نیاز استان را روزانه چیزی بین ۵۰ تا ۶۰ تن اعلام کرد و گفت: جهاد کشاورزی با انتخاب ۱۲ فارم از مجموع ۳۳ فارم مرغ تخم گذار استان متعهد به تامین روزانه ۳۵ تن تخم مرغ برای توزیع در بازار استان با قیمت تنظیم بازاری است.

وی تعادل‌بخشی بازار تخم مرغ را منوط به تامین ۵۰ تن از این کالا عنوان کرد که واحدهای تولیدی نتوانستند این نیاز را برآورده کنند و تنها با تامین یک چهارم این تعهد، به جای تحویل ۲۱۳ تن تخم مرغ اقدام به تامین ۱۶۰ تن کردند و این مسئله هجوم مردم را برای ایجاد صف‌های طویل در گلستان رقم زد.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار