مدیر امور دام سازمان جهاد کشاورزی گلستان گفت:ماهانه ۱۵ هزار تن کنستانتره برای خوراک دام در استان تولید می‌شود.

تولید ۱۵ هزار تن خوراک در گلستان

به گزارش گلستان ۲۴؛ سمیعی مدیر امور دام سازمان جهاد کشاورزی گلستان در گفتگو با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از گرگان، گفت: ماهانه ۱۵ هزار تن کنستانتره در استان تولید می‌شود، اما نیاز خوراک دام‌های استان ۲۵ هزار تن است.

این مقام مسئول با بیان اینکه این میزان تولید کافی نیست افزود: دامداران مابقی نیاز دام‌های خود را به صورت آزاد تهیه می‌کنند.

او ادامه داد: بر اساس دام‌هایی که در استان وجود دارد از طریق کارشناسان راستی آزمایی صورت می‌گیرد و بر اساس طرح پلاک گذاری میانگین در نظر گرفته و دام‌ها شناسایی شده و نهاده‌ها توزیع می‌شود.

سمیعی با بیان اینکه سلامت کنستانتره تولید استان مورد تایید است افزود: کارشناسانی را در کارخانجات مستقر کردیم تا روند تولید، عملیات فرآوری و مواد خامی که وارد می‌شوند را مورد ارزیابی و نظارت قرار دهند.

او همچنین گفت: به طور متوسط هر هفته از کارخانجات نمونه گیری و به آزمایشگاه‌های مرجع ارسال می‌شود که تاکنون مشکلی از لحاظ کیفیت وجود نداشته است و اگر هم موردی وجود داشته در حدی نبوده که برای دام‌ها مشکلی ایجاد شود.

سمیعی همچنین با اشاره به بررسی میدانی از دام‌های موجود در یکی از شهرستان‌ها گفت: طی این بررسی مشخص شد که تعداد دام‌ها همخوانی نداشت و مورد اصلاح قرار گرفت و حجم ارسالی خوراک دام به این شهرستان افزایش یافت.

سمیعی همچنین در مورد کیسه‌های خوراک دام که غیر قابل فروش هستند، اما در برخی فروشگاه‌ها با قیمت آزاد عرضه می‌شوند هم گفت: شاید نیاز برخی از دامداران مطابقت نداشته باشد و از طریق کاه و کلشی که خودشان تولید می‌کنند دام شان را تغذیه می‌کنند و خوراک دام مازاد خود را به فروش می‌رسانند و البته این موارد محدود است و قطعا پیگیری و برخورد خواهد شد.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار