عضو کمیسیون اصل ۹۰ مجلس گفت: سازمان بورس به عنوان متولی بازار سرمایه باید از توان داخلی در راستای رفع مشکلات و معایب زیرساختی معاملات بازار سهام استفاده کند.

لزوم استفاده از توان داخلی برای رفع مشکلات زیرساختی معاملات بازار سهام

به گزارش گلستان ۲۴؛ حسن شجاعی در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم با اشاره به این که حجم و ارزش معاملات بازار سرمایه این روزها افزایش قابل توجهی پیدا کرده است، گفت: این اتفاق به لطف نقدینگی بالایی است که به سمت این بازار آمده؛ از این رو باید متناسب با حجم بالای نقدینگی خدمات ارائه شده به معامله‌گران نیز ارتقاء پیدا کند.

نماینده مردم ابهر، خرمدره و سلطانیه در مجلس افزود: متاسفانه این روزها شاهد این هستیم که سامانه معاملاتی و همچنین سیستم معاملات کارگزاری‌ها با اختلالات مکرر مواجه هستند که این موضوع موجب از میان رفتن حق و حقوق سهامدارن می‌شود.

عضو کمیسیون اصل 90 مجلس اضافه کرد: از این رو لازم است سازمان بورس به عنوان نهاد ناظر و متولی این بازار، از توان داخلی در راستای حل مشکلات زیرساختی معاملات بازار سرمایه استفاده کرده و از سوی دیگر کارگزاری‌های فعال در این بازار نیز ملزم به استفاده از تکنولوژی‌های بروز و جدید متناسب با حجم معاملات شوند.

لزوم استفاده از ظرفیت بازار سرمایه برای تامین مالی صنایع

شجاعی ادامه داد: یکی از رسالت‌های اصلی بازار سرمایه تامین مالی ارزان، سریع و شفاف بنگاه‌ها است که با توجه به نقدینگی قابل توجهی که به سمت این بازار آمده، لازم است شرایطی فراهم شود تا پذیرش و درج شرکت‌های مختلف در تالار شیشه‌ای سرعت بیشتری بگیرد و با افزایش عرضه‌های اولیه، نقدینگی جذب و تامین مالی از شتاب بیشتری برخوردار شود.

این نماینده مجلس تصریح کرد: از سوی دیگر با اقداماتی همچون افزایش سهام شناور شرکت‌ها می‌توان بخش دیگری از این عطش تقاضا را پاسخ داد و روند رو به رشد قیمت سهام شرکت‌ها را منطقی کرد.

وی همچنین گفت: حضور نقدینگی در بازار سرمایه و نیز افزایش مشارکت عمومی در معاملات این بازار امری قابل قبول است، اما باید به این نکته تاکید کرد که رشد شاخص بورس و افزایش سهام شرکت‌ها می‌بایست بر مبنای بهبود تولید و عملکرد بنگاه‌ها باشد. به همین جهت لازم است اطلاع‌رسانی و فرهنگ‌سازی مناسبی از سوی متولیان امر در این زمینه صورت بگیرد.

نماینده مردم ابهر، خرمدره و سلطانیه در مجلس افزود: در سالی که مزین به نام جهش تولید است و از سوی دیگر تحریم‌ها کماکان پابرجاست، باید از ظرفیت نقدینگی حاضر در بازار سرمایه در راستای تامین مالی مناسب صنایع و شرکت‌ها بهره جست.

عضو کمیسیون اصل 90 مجلس در پایان در توصیه به دولتمردان و متولیان بازار سرمایه گفت: صرف تهییج نقدینگی برای ورود به بازار سرمایه نمی‌تواند گِره از اقتصاد کشور باز کند و بر این اساس لازم است متولیان امر مدیریت و برنامه مناسبی را برای جذب نقدینگی وارد شده به این بازار داشته باشند.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار