مدیرکل بنیادمسکن گلستان با اشاره به معرفی ۹۶ درصد پرونده‌های واحدهای مسکونی احداثی به بانک‌ها گفت: کار ساخت بیش از چهار هزار واحدمسکونی در مناطق سیل‌زده استان در حال انجام است.

ساخت ۴۰۰۰ واحدمسکونی در مناطق سیل‎زده گلستان

به گزارش گلستان ۲۴؛ محمدتقی زمانی‌نژاد صبح امروز در جمع خبرنگاران درباره آخرین وضعیت بازسازی واحدهای مسکونی در روستاهای استان گلستان اظهار داشت: حوادث ابتدای امسال به چهار شهر و 500 روستای استان خسارت زد که از همان روزهای نخست تیم‌های ارزیاب بنیادمسکن به این مناطق اعزام شدند.

وی افزود: براساس آخرین آمار 21 هزار واحدمسکونی دچار خسارت شد که شامل هفت هزار و 300 واحداحداثی و 13 هزار و 700 واحدمسکونی تعمیراتی است.

مدیرکل بنیادمسکن استان با بیان اینکه برای همه واحدهای مسکونی خسارت‌دیده در شهرها و روستاها، پرونده تشکیل شده و اطلاعات در سامانه به ثبت رسیده است، گفت: تا کنون 20 هزار و 940 پرونده به بانک‌ها معرفی شدند که با 15 هزار و 600 مالک قرارداد پرداخت تسهیلات بسته شد.

وی گفت: تعمیر سه هزار واحدمسکونی دیگر نیز به استان ابلاغ شده است. کسانی که در حوادث امسال منازل مسکونی آنان دچار خسارت و آسیب شد می‌توانند با مراجعه به ستادهای بازسازی بنیادمسکن در این شهرستان‌ها اقدامات لازم را برای تشکیل پرونده انجام دهند.

زمانی‌نژاد خاطرنشان کرد: به مردم قول دادیم واحدهای مسکونی تعمیراتی تا 15 مرداد به اتمام برسد که به جز 300 واحدمسکونی که در حال تعمیر است، مرمت سایر منازل به اتمام رسید. در هفته دولت امسال تمامی واحدهای مسکونی تعمیری در استان تکمیل و تحویل مردم می‌شود. درباره واحدهای احداثی نیز تلاش می‌کنیم براساس قولی که دادیم تا پایان امسال این واحدها ساخته شود.

وی افزود: در بخش احداثی 96 درصد پرونده‌ها به بانک‌ها معرفی شدند که تا کنون 72 درصد منجر به انعقاد قرارداد برای پرداخت تسهیلات شده است. در حال حاضر نیز پی کنی بیش از چهار هزار واحد، فونداسیون دو هزار و 500 واحد و اسکلت یکهزار و 500 واحدمسکونی انجام شده است.

مدیرکل بنیادمسکن استان ابراز امیدواری کرد: از شهریور، ماهانه تعدادی از این واحدهای مسکونی در مناطق سیل‌زده استان ساخته و افتتاح شود.

وی به توزیع حدود 10 هزار تن سیمان رایگان اهدایی مقام معظم رهبری بین سیل‌زدگان استان خبر داد و یادآور شد: برای واحدهای احداثی هشت تن و برای واحدهای مسکونی تعمیراتی نیز یک تن سیمان رایگان به مردم داده می‌شود. همچنین یک‌هزار تن میلگرد ارزان قیمت نیز برای ساخت و تعمیر منازل مسکونی بین مردم توزیع شد.

زمانی‌نژاد گفت: پروانه ساخت در شهرها و روستاهای سیل‌زده، نقشه و نظارت برای واحدهای مسکونی خسارت‌دیده رایگان است. همچنین برای واحدهای مسکونی که در حریم رودخانه‌ها قرار گرفتند نیز موظف به تأمین زمین هستیم. در شهرستان گمیشان قرار است 60 قطعه زمین از سوی راه و شهرسازی برای احداث واحدهای مسکونی تأمین شود.

وی درباره واحدهای مسکونی که غیرمجاز ساخته شده بودند هم بیان داشت: این افراد هم می‌توانند در صورت داشتن زمین از تسهیلات کم بهره و کمک‌های بلاعوض ساخت مسکن برخوردار شوند. هرچند تلاش می‌کنیم در صورت امکان زمینی مناسب برای ساخت واحدهای جدید فراهم کنیم.

/تسنیم

ارسال نظر

آخرین اخبار