فرشید مصدق دبیر سی و دومین جشنواره تئاتر استان گلستان به منظور افزودن دو بخش جدید به فراخوان، نسخه اصلاح شده آن را منتشر کرد.

اصلاحیه فراخوان سی و دومین جشنواره تئاتر استان گلستان منتشر شد

به گزارش گلستان ۲۴؛ به نقل از روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان، فرشید مصدق که طی حکمی از سوی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان به عنوان دبیر سی و دومین جشنواره تئاتر استان گلستان منصوب شد، به منظور افزودن دو بخش جدید به فراخوان، نسخه اصلاح شده آن را منتشر کرد.در نسخه اصلاح شده فراخوان سی و دومین جشنواره تئاتر استان گلستان آمده است:

 

«به نام آن که تن را نور جان داد   خرد را سوی دانایی عنان داد»

«فراخوان برگزاری سی‌ و دومین جشنواره تئاتر استان گلستان»

جشنواره تئاتر استانی به عنوان با سابقه‌ترین و مهمترین رویداد تئاتری استان‌ها در سال‌های اخیر جایگاه مهمی برای رشد و توسعه تئاتر با توجه به شاخصه‌های ملی، قومی، منطقه‌ای و جغرافیایی بوده است. برگزاری این جشنواره بر تداوم و تثبیت این جایگاه، ارتقاء تولیدات سالانه هنرمندان تئاتر استان و همگرایی بیش از پیش آن تأکید دارد. در سال‌های اخیر این جشنواره بر ایجاد بستری برای بروز و ظهور بخش مهمی از اجراهای عمومی یک سال و گسترش دایره مخاطبان آثار نمایشی، تقویت و حمایت از گروه‌های اجرایی متمرکز شده است.

اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گلستان با استعانت از درگاه حضرت حق و با توجه به سیاست های مرکز هنرهای نمایشی و در جهت روشن نگهداشتن چراغ تئاتر و تقویت و حمایت از گروه های نمایشی و اجراهای عمومی ارزشمند، پس از هم اندیشی و بهره گیری از خرد جمعی و نظرات سرپرستان محترم گروه های نمایشی، با همکاری انجمن هنرهای نمایشی استان گلستان و با در نظر گرفتن شرایط ویژه بیماری کرونا فراخوان سی و دومین جشنواره تئاتر استان گلستان را به شرح ذیل اعلام میدارد.

شرایط و ضوابط مربوط به آثار و تقاضای حضور:

1- سی و دومین جشنواره تئاتر استان گلستان، در سه بخش (الف: مسابقه اصلی صحنه ای ب:مسابقه تئاتر کوتاه ویژه آموزشگاه ها و کارگاه های تئاتر ج:مسابقه تک گویی مردان و زنان) و به صورت رقابتی برگزار خواهد شد. بخشهای الف و ب صرفا به آثار و نمایشنامه های ایرانی اختصاص دارد.

2- اولویت پذیرش آثار توسط هیات انتخاب جشنواره، با نمایش‌هایی است که به موضوعات و مسائل منطقه و استان با چشم‌انداز جهانی و با بهره‌گیری از شیوه‌ها و شگردهای جریانات روز تئاتر جهان تولید شده باشد. (پرداختن به فرهنگ، هنر و تمدن اقوام گلستان، افتخاری است برای سی و دومین جشنواره ی تئاتر گلستان و ایران در راه جهانی شدن)

3- ارائه مجوز کتبی نویسنده، مترجم یا ناشر برای شرکت در جشنواره از سوی کارگردان و گروه متقاضی، به دبیرخانه جشنواره استان و حفظ حقوق معنوی نویسنده یا مترجم در اقلام تبلیغاتی نمایش‌ها الزامی است.

4- متون اقتباسی منوط به ذکر دقیق مشخصات صاحب اصلی اثر، نوع اقتباس و با اخذ مجوز از نویسنده، مترجم یا ناشر به صورتی که حقوق صاحب اثر حفظ شود می‌توانند در جشنواره حضور داشته باشند. در صورت عدم رعایت این مهم، مسئولیت هر گونه عدم شفاف‌سازی متوجه نویسنده و کارگردان اثر خواهد بود و حتی در صورت انتخاب اثر برای حضور در جشنواره بین المللی تئاتر فجر، ستاد جشنواره فجر می تواند اثر را در هر مرحله ای حذف نماید.

5 - بخش مسابقه اصلی صحنه ای سی و دومین جشنواره تئاتر استان گلستان، صرفا مختص آثاری است که اجرای عمومی آنها در فاصله زمانی اتمام سی و یکمین جشنواره تئاتر استان گلستان (دی ماه ۹۹) تا آخرین مهلت ارسال اثر مندرج در این فراخوان (25 مهر) حداقل ۵ نوبت به انجام رسیده باشد و اطلاعات نمایش در بازه زمانی اجرا در درگاه جامع سایت ایران تئاتر صفحه گلستان درج شده باشد. (در صورت عدم اجرا به علت شیوع بیماری کرونا، پروانه نمایش اثر می‌بایست قبل از ارسال به جشنواره صادر شده باشد و گروه متعهد می‌شود بعد از حضور در جشنواره اجرای عمومی خود را در اولین فرصت ممکن به انجام برساند.)

6- تمامی گروهای نمایشی متقاضی، می‌توانند فرم درخواست شرکت در جشنواره را در درگاه استانی تکمیل نمایند و یا به دبیرخانه جشنواره مراجعه نمایند.
آدرس درگاه گلستان:    golestan.theater.ir
آدرس دبیرخانه: گرگان، تالار فخرالدین اسعد گرگانی، دفتر دبیرخانه سی و دومین جشنواره تئاتر استان گلستان
زمان مراجعه به دبیرخانه :  صبح ها 10 تا 12 _  بعدالظهر ها 4 تا 7
شماره تماس مسئول ستاد: 09117267446
شماره تماس دبیر جشنواره: 09121440391

7- بازبینی تمامی آثار در هر سه بخش از طریق فیلم انجام خواهد شد. ضمنا آثار باید تنها با یک دوربین و بدون قطع فیلمبرداری شده باشند.

شیوه برگزاری:

با توجه به شرایط ناشی از شیوع ویروس کرونا برگزاری جشنواره به یکی از دو شیوه زیر است:

الف- با حضور تماشاگر به صورت زنده در صورت موافقت ستاد استانی مقابله با کرونا و با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی

ب- اجرا برای داوران بدون حضور تماشاگر و پخش از سامانه های فضای مجازی

با توجه به شرایط ناشی از شیوع ویروس کرونا، چنانچه وضعیت بر اساس اعلام ستادهای استانی مقابله با کرونا غیرعادی باقی بماند، درباره نحوه برگزاری, انتخاب آثار و اجرای عمومی آثار تصمیم‌گیری و اطلاع‌رسانی خواهد شد.

دبیرخانه سی و دومین جشنواره تئاتر استان گلستان در راستای حمایت از استعدادها و ظرفیت‌های آموزشگاهی و نیز گسترش علمی و آکادمیک عناصر پدیدآورنده ی تئاتر، بخش تئاتر کوتاه آموزشگاه ها و بخش تک گویی برای مردان و زنان را به فراخوان می افزاید.

شرایط حضور در بخش تئاتر کوتاه آموزشگاه ها:

1.این بخش صرفا به آثار و نمایش های ایرانی اختصاص دارد.
2.اثر نباید پیش از این در هیچ جشنواره ای شرکت کرده باشد.
3.مدت زمان مجاز نمایشهای این بخش حداقل 15 دقیقه و حداکثر 25 دقیقه است.
4.ستاد جشنواره در این بخش تنها یک اثر برگزیده خواهد داشت.
5.دریافت فرم درخواست شرکت در بخش تئاتر کوتاه (ویژه آموزشگاه ها و کارگاه های تئاتر) از دبیرخانه جشنواره و تکمیل کردن فرم الزامی است.
6.آثار باید تنها با یک دوربین و بدون قطع فیلمبرداری شده باشند.
7.آخرین مهلت ارسال فیلم اثر در این بخش 25 مهر است.
8.هر آموزشگاه می‌تواند حداکثر 2 اثر را به دبیرخانه ارائه کند.

شرایط حضور در بخش مسابقه تئاتر تک گویی مردان و زنان

1. دبیرخانه سی و دومین جشنواره تئاتر استان گلستان یک تک گویی را برای مردان و یک تک گویی را برای زنان انتخاب کرده و به همراه خلاصه نمایشنامه و تحلیل متن به متقاضیان ارائه می‌دهد. متقاضیان می‌بایست با مراجعه به ستاد جشنواره و یا از طریق ارتباط مجازی با دبیرخانه متون مذکور را دریافت نمایند.
2.دریافت فرم درخواست شرکت در بخش مسابقه تک گویی از دبیرخانه جشنواره و تکمیل کردن فرم الزامی است.
3.آثار این بخش بدون موسیقی، طراحی صحنه و لباس، طراحی نور، چهره پردازی و استفاده از لباس مناسب ارزیابی می‌شوند.

تبصره: قدرت تحلیل متن و شخصیت بازی، درک و دریافت موقعیت شخصیت در تک گویی و ارائه نقش بر اساس خودکارگردانی و خلاقیت در نوع بازی و نیز استفاده هوشمندانه از بدن، بیان و فضا، از عناصر مهم ارزیابی بازی است. 
4.ستاد جشنواره در این بخش تنها یک بازیگر برگزیده در بخش زنان و یک بازیگر برگزیده در بخش مردان خواهد داشت.
5.آثار باید تنها با یک دوربین و بدون قطع فیلمبرداری شده باشند.
6.آخرین مهلت ارسال فیلم اثر در این بخش 25 مهر است.
7.متقاضیان این بخش جهت تامین محل تمرین و فیلمبرداری از اثر می‌توانند به ادارات فرهنگ و ارشاد شهرستان محل سکونت خود مراجعه و درخواست همکاری نمایند (ادارات تمامی شهرستان ها از سوی معاونت هنری اداره کل موظف به همکاری شده اند)

8.طی هماهنگی های صورت گرفته، گروههای متقاضیِ شرکت در بخش تک گویی در تمامی شهرستان ها می‌توانند جهت تامین فضای مناسب تمرین و فیلمبرداری، به ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان محل سکونت خود مراجعه نمایند. 

 

گاه‌شمار برگزاری جشنواره:

1- آخرین مهلت ارسال آثار: 25 مهرماه

2- اعلام آثار منتخب از سوی دبیرخانه: 30 مهرماه

3- برگزاری جشنواره: 8 تا 10 آبان‌

 

ارسال نظر

آخرین اخبار