معاون مدیریت باغبانی سازمان جهادکشاورزی گلستان گفت: پیش بینی می شود امسال هفت هزار تن زیتون در بیش از چهار هزار هکتار باغ بارده این محصول در استان برداشت شود.

امسال ۷ هزار تُن زیتون در گلستان برداشت می‌شود

به گزارش گلستان ۲۴؛ نویدرضا فراهانی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: گلستان هشت هزار هکتار باغ زیتون (کنسروی و روغنی) و از ارقام "کرونایکی، میشن، مانزا، بلیدی، آریسونا، آرییکن، مانزالیا و ملکشاهی" دارد که اکنون نیمی از آنها بارور هستند.

وی یادآور شد: برداشت زیتون کنسروی در گلستان از نیمه دوم شهریور آغاز و تا اواخر مهر ادامه دارد ضمن اینکه برداشت گونه روغنی آن از اواخر مهر آغاز و به مدت یک ماه ادامه دارد.

فراهانی، سطح باغ های بارور زیتون کنسروی و روغنی در گلستان را به ترتیب ۲ هزار و ۵۰۰ و هزار و ۵۰۰ هکتار اعلام  و اضافه کرد: امسال پیش بینی هر ۲ نوع محصول زیتون در استان هفت هزار تُن است.

معاون مدیریت باغبانی جهادکشاورزی گلستان ادامه داد: به سبب بروز خشکسالی و سرمای و یخبندان اواخر سال ۹۹ بر عملکرد تولید باغ های زیتون و سایر باغ های مثمر استان بین ۳۰ تا ۴۰ درصد تاثیر منفی گذاشت.

وی اظهار امیدواری کرد در سال آینده با بهبود شرایط آب و هوایی باردهی درختان زیتون استان گلستان بهتر از سال جاری شود.

به گفته فراهانی امسال متوسط برداشت از هر هکتار زیتون در گلستان هزار و ۵۰۰ کیلوگرم و قیمت فروش توافقی آن به کارخانه‌های فرآوری هر کیلوگرم بین ۱۸۰ هزار تا ۲۵۰ هزار ریال است.

وی اضافه کرد: هم اکنون ۱۸ کارخانه ۲ منظوره فرآوری زیتون با ظرفیت اسمی حدود ۱۵ هزار تن در  استان گلستان فعال هستند.

بیشتر باغ های زیتون گلستان به سبب داشتن شرایط اقلیمی مناسب و زمین‌های مستعد در نواحی شرقی و شمالی آن احداث شده است.

استان گلستان در تولید ۱۶ محصول راهبردی کشور شامل دانه‌های روغنی کلزا، سویا و آفتابگردان، هلو، توتون و گوشت مرغ رتبه اول، گندم، چغندرقند و خرمالو مقام دوم، شلتوک(برنج)، پیله تر ابریشم، میگو و پنبه رتبه سوم، ماهیان پرورشی و خاویاری رتبه چهارم و جو و زیتون رتبه پنجم کشوری را دارد اما از این ظرفیت بهره چندانی نمی‌برد که اصلی ترین دلیل آن نبود واحدهای صنایع تکمیلی و فرآوری محصولات باغی، دامی، زراعی و شیلاتی است.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار