آمارها نشان می‌دهد در برخی شهرهای گیلان و مازندران قیمت‌های ۳۰ میلیون تومان برای آپارتمان و ۳۶ میلیون تومان برای واحدهای تجاری آگهی می‌شود که چندین‌برابر قیمت سال‌های قبل است.

افزایش بی‌سابقه قیمت آگهی زمین در شمال

به گزارش گلستان ۲۴؛ به نقل از تجارت‌نیوز، افزایش تقاضای سکونت در استان‌های شمالی کشور موجب افزایش قیمت املاک در این منطقه شده است.

به نقل از روزنامه فرهیختگان، شش‌ماهه ابتدای سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته در استان‌های مازندران و گیلان شاهد افزایش متوسط قیمت‌های املاک هستیم؛ اما در همین مدت زمان در استان گلستان افزایش قیمت در این حوزه را داشته‌ایم.

قیمت املاک مسکونی گلستان از دو استان دیگر گران‌تر است به‌طوری که براساس آمار اعلام‌شده ازسوی موتور جست‌وجوی ملک‌رادار، گلستان با متوسط قیمتی هر مترمربع هشت میلیون و ۹۶۱هزار تومان به گران‌ترین استان میان استان‌های شمالی تبدیل شده است. ازسوی دیگر گیلان با متوسط قیمتی هر مترمربع هشت میلیون و ۵۰۲هزار تومان و مازندران با قیمت متوسط هر مترمربع هشت میلیون و ۴۷۸هزار تومان به‌ترتیب در رتبه‌های پایین‌تر از گلستان از نظر قیمتی جای گرفته‌اند.

درمقابل املاک اداری و تجاری استان گیلان با فاصله کمی از استان مازندران در صدر قیمت‌ها قرار دارد. با وجود این، متوسط قیمت‌های ثبت‌شده در آگهی‌های استان مازندران از نیمه اول امسال فاصله خود را با استان گیلان کمتر کرده است. در این حوزه گلستان با قیمت هر مترمربع ۲۴میلیون و ۴۹۴هزار تومان پایین‌تر از دو استان شمالی جای گرفته است. مازندران با متوسط قیمتی هر مترمربع ۳۵میلیون و ۳۶۸هزار تومان قرار دارد و گیلان با ۳۶میلیون و ۳۰۱هزار تومان گران‌ترین قیمت هر مترمربع از املاک اداری را به‌خود اختصاص داده است.

خانه متری ۳۰ میلیون تومان!

نگاهی به قیمت‌های آپارتمان و ویلا در استان گیلان نشان می‌دهد بالاترین قیمت ویلا مربوط به لنگرود، اطاقور، شلمان و کومله با ۸٫۴میلیون تومان به‌ازای هر متر و بندرانزلی با ۸٫۱میلیون تومان است. لاهیجان، سیاهکل، دیلمان و رودبنه با ۷٫۴میلیون تومان و رودسر، املش، کلاچای، رانکوه و واجارگاه با ۶٫۷میلیون تومان در رتبه‌های بعدی قرار دارند. ارزان‌ترین ویلاها هم مربوط به صومعه‌سرا، ماسال، گوراب‌زرمیخ و مرجقل است که هر متر ویلا ۳/۳میلیون تومان آگهی شده است.

رضوانشهر و پره‌سر با ۳٫۵ و فومن، شفت و ماسوله با ۴/۴ میلیون تومان در رتبه‌های بعدی قرار دارند. درخصوص قیمت آپارتمان‌ها نیز، بالاترین قیمت آگهی‌های استان گیلان مربوط به لاهیجان، سیاهکل، دیلمان و رودبنه با ۱۸٫۱میلیون تومان و رشت با ۱۵٫۱میلیون تومان است. رودبار با ۸٫۵میلیون تومان و تالش، اسالم و لیساربالاده با ۸٫۶میلیون تومان کمترین قیمت را بین شهرهای این استان دارند. روند قیمتی املاک در استان گیلان صعودی است و با افزایش قیمت ملک در این استان‌ها نرخ اجاره‌بها نیز دستخوش افزایش شده است. به این ترتیب میانگین خرید هر مترمربع ویلا در استان گیلان ۵میلیون تومان و میانگین قیمت برای هر مترمربع آپارتمان در این استان ۱۱میلیون تومان است.

املاک ویلایی موجود در سلمانشهر، کلارآباد و عباس‌آباد با فاصله زیادی از مناطق دیگر این استان، گران‌ترین املاک در شهرهای استان مازندران محسوب می‌شوند به‌طوری که متوسط قیمت خرید هر مترمربع ویلا در این شهرها که گران‌ترین شهرهای این استان هستند بیش از ۲۱میلیون تومان است. همچنین متوسط قیمت هر مترمربع آپارتمان در شهرهای چاف و چمخاله در این استان نزدیک به ۳۰میلیون تومان است.

ارزان‌قیمت‌ترین ویلا در این استان مربوط به شهر چمستان با متری ۵میلیون و ۷۹۰هزار تومان است. در استان مازندران گران‌ترین آپارتمان‌ها مربوط به چاف و چمخاله با ۲۹میلیون و ۹۰۰هزار تومان است. پس از آن سلمان‌شهر، کلارآباد و عباس‌آباد با میانگین متری ۲۷میلیون و ۳۰۰هزار تومان است. علاوه‌بر آن ارزان‌ترین آپارتمان‌های این استان در شهرهای نکا و سورک قرار دارد که متوسط قیمت هر مترمربع در آنها ۷میلیون و ۶۳۰هزار تومان است. با توجه به ارقام اعلامی میانگین قیمت برای خرید ویلا در استان مازندران ۹میلیون و ۷۰۰هزار تومان و برای خرید آپارتمان ۱۵میلیون و ۵۵۰هزار تومان است.

افزایش ۹۸ درصدی قیمت زمین

با توجه به وضعیت اقتصادی حاکم در کشور اغلب افراد تمایل به سرمایه‌گذاری در زمینه‌های مختلف دارند که زمین یکی از آنهاست. در شهرهای شمالی نیز رایج‌ترین نوع سرمایه‌گذاری در چندسال اخیر مربوط به خرید باغ و زمین بوده چراکه با چنین سرمایه‌گذاری‌ای نه‌تنها سرمایه‌گذاران کسب سود می‌کنند بلکه می‌توانند برای زمان فراغت نیز از این اماکن استفاده کنند. آمارها نشان می‌دهد حجم خریدوفروش باغ و زمین در استان‌های شمالی کشور در شش‌ماهه ابتدایی سال حدود ۳٫۳۳درصد رشد داشته است.

همچنین قیمت خرید باغ و زمین در استان‌های مازندران و گلستان در مقایسه با املاک مسکونی نیز رشد بیشتری را تجربه کرده است درحالی که در استان گیلان، املاک مسکونی نسبت به باغ و زمین دستخوش افزایش قیمت بالاتری بوده و علاوه‌بر آن متوسط افزایش قیمت باغ و زمین در استان گلستان ۸۹درصد، استان گیلان ۹۴درصد و استان مازندران ۹۸درصد در مقایسه با مدت زمان مشابه در سال گذشته رسیده است. با نگاهی به آگهی‌های موجود در برخی پلتفرم‌ها می‌توان دریافت که از هر ٣باغ و زمین آگهی‌شده در شمال کشور، یکی از آنها را می‌توان با ۵٠٠میلیون تومان خریداری کرد.

از همین‌رو مازندران با متوسط قیمت هر مترمربع چهار میلیون و ۷۹۳هزار و ۶۰۰تومان در رده گران‌ترین و استان گلستان با متوسط قیمت هر مترمربع دو میلیون و ۴۷۲هزار و ۱۰۰تومان ارزان‌ترین باغات و زمین را در شهرهای شمالی عرضه می‌کند. براساس آماری که پلتفرم شیپور از شش‌ماهه ابتدایی سال جاری ارائه کرده، مازندران با ۹۸درصد رشد قیمتی در هر مترمربع بالاترین رشد قیمت برای سرمایه‌گذاران بین استان‌های شمالی محسوب می‌شود که بیشترین میزان عرضه در شمال کشور (استان‌های گیلان، گلستان و مازندران) نیز در همین استان قرار گرفته است.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار