دبیر ستاد ملی مقابله با گرد و غبار :

دبیر ستاد ملی مقابله با گرد و غبار گفت: ۲۳ استان کشور با حدود ۳۵ میلیون هکتار منطقه غبار خیز درگیر پدیده گرد و غبار هستند.

۳۵ میلیون هکتار منطقه غبار خیز در ۲۳ استان کشور

به گزارش گلستان 24، علی محمد طهماسبی با بیان اینکه استان‌های شرقی در این زمینه بحرانی‌تر هستند اظهار کرد: در چهار سال گذشته با تخصیص ۳۷۰ میلیون یورو اعتبار نزدیک به ۲ و نیم میلیون هکتار از اراضی غبار خیز در ۱۸ استان را با انجام عملیات‌های مختلف تحت مدیریت و کنترل قرار دادیم.

وی افزود: در بین استان‌های کشور ۸ استان غبار خیزی ندارند و به دلیل غبارناکی فقط نیاز به اطلاع رسانی و آگاهی بخشی برای پیشگیری دارند، اما سایر استان‌ها باید در آن‌ها اقداماتی برای مبارزه با این پدیده عملی شود.

طهماسبی ادامه داد: طرح شناخت تمام کشور‌های اطراف را که گرد و غبار از سوی آن‌ها به سوی کشور ما گسیل می‌شود را شناسایی کردیم و در این راستا یک برنامه عملی برن مرزی را تدوین کرده ایم.

او گفت: افغانستان، پاکستان، عراق، عربستان، یمن، قطر، سوریه، ازبکستان و ترکمنستان کشور‌هایی هستند که در مجموع با وسعت ۳۰۰ میلیون هکتار گرد و غبار از آن‌ها به سوی کشور ما روانه می‌شود.

وی همچنین با اشاره به بروز پدیده گرد و غبار در گلستان گفت: ۱۲۰ هزار هکتار مناطق غبار خیز در گلستان شناسایی شده است که در قالب اجرای طرح میان مدت سازگاری و مقابله با پدیده گرد و غبار حفاظت و مدیریت آن‌ها در دستور کار قرار دارد.

طهماسبی ادامه داد : در سفر امروز به گرگان با مسئولان استانی در زمینه اجرای برنامه‌های این طرح گفتگو و زمینه‌های اجرای آن را فراهم خواهیم کرد.

او افزود: در قالب این طرح میان مدت برای هر دستگاه اجرایی مانند جهاد کشاورزی، منابع طبیعی، صداوسیما و بسیج وظایفی تعریف شده است.

طهماسبی اجرای برنامه‌های کشاورزی حفاظتی، نهال کاری، مدیریت چرا، حفاظت و مدیریت کردن تالاب‌ها و تامین آب برای بهبود شرایط از جمله این برنامه هاست.

 

 

 

 

ارسال نظر

آخرین اخبار