مدیرکل بنیاد مسکن استان:

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گلستان گفت: ۴۰۰ میلیارد ریال اعتبارات مصوب سفر استانی دولت به تازگی برای انجام طرح های توسعه ای روستاهای این استان ابلاغ شده است.

۴۰۰ میلیارد ریال اعتبار مصوب سفر دولت برای روستاهای گلستان ابلاغ شد

به گزارش گلستان 24، سید محمد حسینی با بیان این مطلب اظهار کرد: ۲۰۰ میلیارد ریال از این اعتبار برای ایمن سازی روستاهای در معرض خطر و بقیه

برای احیای بافت با ارزش و تاریخی هزینه می شود.

وی گفت: دولت سیزدهم در سفر روز سیزدهم اسفند سال گذشته به این استان برای طرح های توسعه روستاها در مجموع ۹۵۰ میلیارد ریال اعتبار مصوب کرد که بقیه آن در سال های آینده تزریق خواهد شد.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گلستان، تکمیل بافت باارزش تاریخی، ایمن سازی روستاهای در معرض خطر، بازنگری طرح هادی و تامین زمین و تسهیلات سالانه هفت هزار خانه را به عنوان چهار طرح پیشنهادی در سفر دولت به این استان برشمرد و گفت: از مجموع این تعداد، طرح بازنگری هادی روستایی مورد موافقت قرار نگرفت ولی با پیگیری نمایندگان مجلس تامین اعتبار آن جزو مصوبه سفر قرار می گیرد.

حسینی مدت زمان تخصیص اعتبارات ملی سفر دولت به گلستان را سه سال اعلام کرده است.

وی در بخش ایمن سازی روستاهای پرخطر گلستان تصریح کرد: در این استان ۳۱۹ روستای در معرض خطر شناسایی شد که روستاهای در معرض خطر نواحی جنوبی حوادثی مانند لغزش، رانش زمین و ریزش سنگ، در مناطق شرقی پدیده فروچاله، گالی‌ها، فرونشست و سیلاب و در شمال، سیلاب و زلزله جزو مخاطرات تهدید کننده است.

حسینی ادامه داد: تاکنون برای ۱۱۱ روستای در معرض تهدیدات، اقدامات مقابله ای انجام شد که ۲۰۸ روستای باقی مانده به مطالعه و ایمن سازی نیاز دارد که با تخصیص اولیه اعتبارات سفر دولت براساس الویت انجام می گیرد.

به گفته کارشناسان، طرح ‌های ایمن‌سازی روستاها اغلب پرهزینه بوده و در روستاهای هدف باید طرح‌هایی مانند دیواره سنگی، دفع سیلاب، شمع‌کوبی برای جلوگیری از رانش و دیواره نگهبان اجرا شود.

حسینی در خصوص اهمیت اجرای طرح بافت باارزش و تاریخی در روستاهای گلستان افزود: با اعتبار ملی ابلاغ شده از محل سفر دولت، طرح مزبور در ۲ روستای چینو در علی آباد و استون آباد در بندرگز عملیاتی می شود.

وی ادامه داد: طرح بافت با ارزش و تاریخی در ۲ روستای زیارت گرگان و فارسیان آزادشهر انجام شد و در روستاهای ساسنگ در مینودشت، شاهکوه در گرگان، بنفش تپه در بندرگز، پاقلعه در رامیان، زرین گل در علی آباد با جذب اعتبارات ملی در دست اجرا است.

به گفته وی در گلستان ۴۵ روستا دارای بافت با ارزش و هدف گردشگری معرفی شده که ۱۹ روستای آن دارای بافت با ارزش و تاریخی ثبت ملی شده است.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار