عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی گفت: با توجه به بالارفتن هزینه های کاشت، داشت و برداشت، باید با توجه به نیاز داخل، برنج وارد شود تا کشاورز آسیب نبیند.

ثبت سفارش واردات برنج از آذرماه/ بیش از نیاز برنج وارد نشود

به گزارش گلستان ۲۴؛ رحمت الله نوروزی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: از دوره نهم مجلس بحث بر این بود که از مرداد تا آبان، برای حمایت از کشاورزان و تولید، واردات برنج انجام نشود.

نماینده مردم علی آبادکتول در مجلس شورای اسلامی افزود: تاکید ما بر این است که باید بررسی شده و با نگاه کارشناسی به اندازه نیاز برنج وارد شود.

وی گفت: با توجه به بالارفتن هزینه های کاشت، داشت و برداشت در دو سال اخیر، باید با توجه به نیاز داخل، برنج وارد شود تا کشاورز ضرر نکند.

نوروزی ادامه داد: اگر نیاز به ۸۰۰ هزار تن واردات داریم به همان میزان برنج وارد کنیم و برخی سودجویی نکرده و دو میلیون تن برنج وارد کنند.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: باید بررسی شود که میزان تولید در کشور در سال جاری چقدر بوده که هنوز آمار تولید کشور جمع‌بندی و ارائه نشده است.

نوروزی ادامه داد: سال به سال این عدد متفاوت بوده و در برخی از سال ها ۸۰۰ هزار تن، در برخی از سال ها یک میلیون تن و در برخی از سال ها یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن بوده است.

وی با بیان اینکه نیاز سالانه کشور به برنج حدود سه میلیون تن است، گفت: تولید کشور می تواند، بخش حدود ۷۰ درصدی از نیاز داخل را تامین کند که البته این عدد در سال های مختلف، متفاوت است.

نماینده مردم علی آبادکتول در مجلس شورای اسلامی با بیان این که سال گذشته به برنج ارز نیمایی تعلق گرفت، گفت: از ۱۵ آذر ثبت سفارش برای واردات انجام شده و کشورها هم اکثراً هند، پاکستان، تایلند و اروگوئه هستند.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار